wtorek, 23 lipca 2013

Jak dobrać pompę ciepła i wykonać instalację?

Podstawowym błędem przy wyborze pompy ciepła jest zbyt prosta konstrukcja układu grzewczego, brak odpowiedniego osprzętu dla urządzenia i instalacji. Takie rozwiązanie wpływa na niską cenę początkową inwestycji, która często stanowi kryterium wyboru oferty.

Kolejnym błędem jest zły dobór dolnego źródła. W większości przypadków inwestor decyduje się na odwierty pionowe, a nie kolektor poziomy. Odwierty pionowe stanowią jedną z najważniejszych cech poprawnie działających instalacji z pompą ciepła. Ilość dostarczonego ciepła wpływa na koszty energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia ciepła, a co za tym idzie koszty eksploatacji. Niewydajne dolne źródło spowoduje nieekonomiczną pracę pompy ciepła. Może również wydłużyć czas pracy sprężarki, skracając jej zakładaną żywotność.

Co zrobić, by instalacja działała płynnie?


Każda instalacja z pompą ciepła (solanka-woda, woda-woda, powietrze-woda) powinna posiadać bufor c.o. Dzięki takiej baterii cieplnej pompa będzie pracować płynnie w całym sezonie grzewczym. Bufor jest odsprzęgleniem instalacji centralnego ogrzewania od źródła ciepła, dzięki czemu możliwa jest regulacja hydrauliczna ogrzewania. W okresach przejściowych bufor zapewnia odbiór ciepła i pozwala na przepracowanie minimalnego wymaganego czasu pracy sprężarki.

Dodatkowo zastosowanie zaworu 3-drogowego (mieszacza) pozwala na precyzyjne i płynne dozowanie ilości ciepła w zależności od zapotrzebowania. Nadmiar ciepła zgromadzony w buforze, szczególnie w okresach przejściowych, jest powoli oddawany do instalacji.

Uważaj na niedobór mocy

Podstawowym błędem przy wyborze pompy ciepła jest niedobór mocy urządzenia, często zaniżany przez firmy instalacyjne. Odpowiednią pompę ciepła należy dobrać już na etapie projektu budowlanego. Moc urządzenia jest stała i musi być ściśle dopasowana do zapotrzebowania cieplnego budynku. Do mocy pompy ciepła dobiera się wielkość dolnego źródła. Należy również odpowiednio wcześnie przewidzieć miejsca podłączeń i wykonania dolnego źródła.

Pompa ciepła powinna posiadać grzałkę elektryczną, która w momencie szczytowego zapotrzebowania uzupełni niedobór ciepła wytworzony przez sprężarkę. Taka sytuacja jest możliwa w momencie kiedy jest potrzeba podgrzewu c.w.u. do temperatury powyżej 55 st. C, jak i w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ciepło. Dodatkowo grzałka elektryczna będzie chronić przez wychłodzeniem dolnego źródła, skracając czas działania sprężarki w warunkach szczytowych.

Oszacuj zapotrzebowanie na c.w.u.


Bardzo ważnym kryterium wyboru pompy ciepła jest obliczenie ilości ciepłej wody użytkowej która ma być wytworzona przez pompę ciepłą. Należy pamiętać, że pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym i czas nagrzewania ciepłej wody jest dłuższy niż w przypadku standardowych urządzeń wysokotemperaturowych. Moc pompy ciepła i wielkość zbiornika ciepłej wody należy dobierać indywidualnie do zapotrzebowania budynku, wielkości, ilości odbiorników c.w.u.

Pompa ciepła wraz z urządzeniami pomocniczymi wymaga większej powierzchni w budynku, co należy uwzględnić już w momencie projektu budowlanego. Często adoptując pomieszczenie kotłowni węglowej lub gazowej napotyka się na problemy z umiejscowieniem i rozmieszczeniem zasobnika, bufora czy samej pompy ciepła. Dodatkowo należy pamiętać, że miejsce obok urządzeń powinno spełniać wymogi serwisowe, konieczne do sprawnego dostępu serwisu.



MABAPA specjalizuje się w produktach niemieckiego producenta firmy Viessmann. Będąc zaufanym partnerem w sprzedaży i montażu urządzeń w 2003 r. MABAPA otrzymała autoryzację na prowadzenie Salonu Firmowego Viessmann Gliwice a w 2008 r. Viessmann Bytom. MABAPA wykonuje również usługi remontowo-budowlane wraz z wykończeniem wnętrz. Więcej informacji na www.mabapa.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz