piątek, 31 maja 2013

Filtry do wody w akwarium

Filtry do wody w akwarium

Umiejętne i konsekwentne dbanie o akwarium to podstawa. Nie chodzi tu tylko karmienie rybek czy hodowlę roślinek. Jedną z najważniejszych czynności jest regularna wymiana wody i odpowiednia filtracja. Jest to bazą dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu w akwarium.

Na rynku są różne filtry do wody w akwarium. Warto wiedzieć czym się do siebie różnią i jakie mają zadanie.

Właściwy filtr to podstawa

Jednymi z podstawowych urządzeń, w które powinniśmy zainwestować przy zakupie akwarium są filtry do wody. Ich  zadaniem jest oczyszczanie wody, które wpływa na poprawę warunków w akwarium. 

Ponieważ jak wszystkie zwierzęta na świecie usuwają produkty przezmiany materii, tak samo rybki i inne stworzonka żyjące w akwarium, to robią. Amoniak wydalany przez ryby, czy resztki pokarmu, wpływają na zmętnienie wody, która zmienia swe zabarwienie. 

Samoczyszczenie w przyrodzie

W przyrodzie taka woda ulega samooczyszczeniu jednak w warunkach domowych jest to niemożliwe. W tym należy co jakiś czas wymieniać wodę oraz zastosować odpowiednie filtry.

W przypadku tych ostatnich można wymienić kilka rodzajów filtrów do wody. Mogą być to filtry mechaniczne, chemiczne, biologiczne.

Usuwanie  tego co „widzialne”

Urządzenia takie jak mechaniczne filtry do wody, mają na celu wyklarowanie jej z zanieczyszczeń fizycznych.  Specjalny wkład umieszczany w akwarium, powoduje przepływ wody przez niego, która jest oczyszczana. 

Tym wkładem oczyszczającym może być wata syntetyczna, nylon, czy specjalny wkład włókniowy z fizeliny. Takie filtry do wody powinny być zainstalowane w każdym akwarium, a filtracja powinna odbywać się nieprzerwane całą dobę.

Usuwanie tego co „niewidzialne”

Inaczej sprawa wygląda w przypadku filtrów chemicznych. Tego rodzaju filtry do wody zawierają aktywny węgiel lub krzemiany. Substancje te detoksykują różne, powstałe w akwarium związki chemiczne i pozostałości innych produktów. 

Dzięki możliwości zastosowania w nich specjalnej wkładki, można zmiękczyć wodę lub zmienić jej pH. Poza tym taka wkładka jest także bogata w związki mineralne i witaminy, co wywiera pozytywny wpływ na organizmy żyjące w akwarium.

Neutralizacja

Zarówno filtracja mechaniczna jak i chemiczna, powodują usunięcie substancji toksycznych. Inaczej jest z biologicznymi filtrami do wody. One nie usuwają takich produktów, a je neutralizują. 

Podstawą działania tego rodzaju filtrów jest wykorzystanie naturalnych sposobów. Rozkładające się substancje, którymi żywią się ryby i bakterie, sprawiają, że wytwarzany jest przez nie amoniak. 

Odpowiedni dopływ tlenu wpływa na rozwój bakterii nitryfikacyjnych w filtrze. Dzięki nim amoniak jest zmieniany w azotany. Stanowią one pożywkę dla roślin. 

Jednak należy pamiętać, że zbyt wysoka zawartość azotanów w akwarium jest bardzo szkodliwa dla właściwego rozwoju flory i fauny. Dlatego niezbędne jest regularne podmienianie filtrów do wody.

Oprócz takich urządzeń jak filtry do wody warto też stosować odmulacze. Są to urządzenia, które pomagają w oczyszczaniu dna akwarium z pozostałości produktów oraz oczyszczają wodę. Jednak należy pamiętać, aby wesprzeć je odpowiednimi filtrami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz