poniedziałek, 17 czerwca 2013

Jak zdobiono niegdyś wnętrza domów na terenie Kujaw?

Wyroby ze słomy, masy solnej czy suszonych kwiatów były bardzo popularne na Kujawach. Dzisiaj również kultywuje się tego rodzaju tradycje.

Kwiaty z bibuły są jednym z bardziej charakterystycznych sposobów dekoracji domostw. Często wykorzystywane były do ozdabiania kapliczek czy domowych ołtarzyków. Obecne były one podczas wszystkich ważniejszych uroczystości religijnych czy wydarzeń, takich jak dożynki, pogrzeb lub wesela.

Wyroby z suszonych roślin również zdobiły domowe ołtarze i stoły. Tradycja dekorowania nimi domów ma początki w obchodach święta Matki Boskiej Zielnej, pod koniec sierpnia. Zasuszone i poświęcone rośliny, schowane pod sklepieniem nad belką lub za obrazem Matki Bożej, miały przynieść urodzajne plony oraz zapewnić spokojne życie domownikom.

Wyroby ze słomy, podobnie jak wcześniejsze rodzaje rękodzieła, wykorzystywane były przy ważnych imprezach okolicznościowych, takich jak chrzciny, komunie czy wesela. Ze słomy wykonywano ogromne pająki, koszyczki, wazony, szkatułki czy wiatraki.

Wyroby z masy solnej są dosyć proste do wykonania, jednocześnie dając spore pole do popisu w kwestii artystycznych. Nic dziwnego zatem, że na stałe wpisały się to tradycji kujawskiej. Najczęściej wykonywano z nich figurki świętych oraz różnego rodzaju dewocjonalia.

Jeżeli interesujemy się tradycją oraz kulturą Kujaw, to z pewnością powinniśmy zaznajomić się również z rękodziełem ludowym, które jest swoistym zapisem sposobu życia ludności ówczesnego województwa kujawsko-pomorskiego oraz sposobem wyrażenia tożsamości regionu na tle całej Polski. Mamy również możliwość zapisania się na warsztaty tworzenia ozdób ze słomy, bibuły, masy solnej czy suszonych kwiatów w każdym większym kujawskim mieście. Dzięki temu tradycja rękodzielnicza nadal jest kultywowana.

Zapraszamy na www.kujawskie.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz