środa, 27 marca 2013

Domy pasywne

Budownictwo pasywne stawia sobie za cel uzyskanie jak najmniejszego zużycia energii w trakcie eksploatacji obiektu. Uzyskuje się to dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjnym oraz poprzez zastosowanie alternatywnych źródeł energii. Zużycie energii w domach pasywnych może być nawet ośmiokrotnie niższe niż w budynkach wznoszonych z zastosowaniem standardowych technik.

Z powodu bardzo dużej redukcji zapotrzebowania na ciepło, w budownictwie pasywnym nie stosuje się tradycyjnych systemów grzewczych, najczęściej hydraulicznych (popularne grzejniki). Zamiast tego dogrzewane jest jedynie powietrze wentylacyjne. Aby zbilansować zapotrzebowanie na ciepło, w domach pasywnych wykorzystuje się również energię promieniowania słonecznego, odzysk ciepła z wentylacji, a także zyski cieplne pochodzące z wewnętrznych źródeł, takich jak np. urządzenia elektryczne czy… mieszkańcy. Dzięki bardzo dobrej izolacji marnuje się niewiele ciepła.

Idea budynków pasywnych nie jest opatentowana, zastrzeżona ani nie podlega innym formom ochrony prawnej. Jest ona dostępna bez żadnych ograniczeń dla wszystkich. W dobie rosnących kosztów energii jest to ciekawa alternatywa dla budownictwa tradycyjnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz