wtorek, 26 lutego 2013

Kotły gazowe – jak wybierać?

Kotły gazowe – jak wybierać?

To efektywny sposób na ogrzewanie domu. Jednocześnie jednak bardzo zróżnicowany. Jakie kotły gazowe będą najlepsze? Żeby wybrać, trzeba wiedzieć. 

Kotły gazowe jedno czy dwufunkcyjne? 

Jedną z podstawowych różnić między kotłami jest liczba funkcji, które mogą spełniać. Te określane jako jednofunkcyjne służą jedynie do ogrzewania tej wody, która płynie w instalacji grzewczej. Są więc znacznie prostsze, a przez to mogą być tańsze. Z kolei kotły gazowe wielofunkcyjne służą także do ogrzewania wody wykorzystywanej do mycia. Słowem, tej która leci z kranu. 

Wybór optymalnej opcji zależy od tego, jakie są potrzeby. Jeśli na przykład inwestor zdecyduje, że woda w łazience czy kuchni powinna być ogrzewana za pomocą elektrycznego podgrzewacza pojemnościowego, wystarczy kocioł jednofunkcyjny. Zwykle jednak lepiej podnosić temperaturę całej wody za jednym zamachem. W takim podejściu kotły gazowe dwufunkcyjne mają przewagę. 

Jaka moc kotła? 

Określenie mocy kotła nie jest proste. W przypadku urządzeń służących jednocześnie do podnoszenia temperatury wody do mycia i ogrzewania mieszkania, trzeba wszystko dobrze przeliczyć. Ważna jest moc chwilowa. Ile może wynieść? Jeśli trzeba ogrzać wodę, która wypełni wannę, moc kotła wyniesie dwa razy więcej niż w przypadku prysznica. 

Kotły gazowe jednofunkcyjne to nieco prostsza sprawa. Dlaczego? Ponieważ służą jedynie do ogrzewania wody w kaloryferach. Nie ma tu skoków zapotrzebowania. Wystarczy dopasować moc do powierzchni budynku. Należy najpierw wybadać moc potrzebną do ogrzania metra kwadratowego i gotowe. Przykładowo, w domu z lat osiemdziesiątych wskaźnik ten to 100 W/m2. Jeśli dom ma 200 m2, łącznie trzeba będzie 20 kW mocy. 

Kocioł zwykły czy kondensacyjny? 

Do niedawna na rynku dostępne były jedynie kotły gazowe tradycyjne. Ich sprawność była dość wysoka, mogła jednak pozostawiać sporo do życzenia. Od kiedy jednak można wybierać urządzenia kondensacyjne, rzecz wygląda zupełnie inaczej. Piece tego rodzaju są nie tylko znacznie sprawniejsze, ale wręcz produkują więcej ciepła niż dostarczono do nich energii. Jak to możliwe? 

Otóż tego rodzaju kotły gazowe wykorzystują także to ciepło, które wytwarzają spaliny. Dzięki temu można ponownie zużyć tę energię, która już raz została zużyta. Tego rodzaju piece mają więc sprawność liczoną ponad sto procent. Maksymalnie – 111 proc. Co oznacza, że ich użytkowanie jest znacznie tańsze. Jednocześnie jednak koszt zakupu jest wyższe. Trzeba wybierać: oszczędność teraz czy potem?

Komora spalania: otwarta czy zamknięta?

Warto także zastanowić się nad tym, czy wybrać kocioł z otwartą czy zamkniętą komorą spalania. Także w tym przypadku wybór sprowadza się do decyzji o tym, czy płacić więcej teraz czy potem. Kotły z otwartą komorą pobierają bowiem tlen z pomieszczenia (do którego z kolei musi być doprowadzony z zewnątrz). To obniża temperaturę otoczenia, a więc powoduje, że trzeba wydawać więcej na ogrzewanie. 

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania mają przytwierdzoną specjalną rurę, przez którą doprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz. W ten sposób pomieszczenia nie ochładzają się. Trzeba jednak pamiętać, że montaż takiego zestawu jest bardziej skomplikowany, a więc – droższy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz