niedziela, 30 czerwca 2013

Wirchomski. Z szacunkiem do drewna

Wirchomski. Z szacunkiem do drewna

Założycielem marki Wirchomski jest Krzysztof Wirchomski, pochodzący z gór pasjonat sztuki rzemieślniczej. Inspiracją do powstania firmy były dla niego tradycje rodzinne oraz miłość do drewna, jako materiału o ogromnym potencjale dekoracyjnym i artystycznym. Tak narodziła się marka, która od ponad 20 lat jest synonimem kunsztu meblarskiego.

Marka Wirchomski wykonuje wszechstronne prace z drewna, w tym meble na zamówienie, drzwi, zabudowy kuchenne itp. Produkty z manufaktury Wirchomski cechuje niezwykła dbałość o szczegóły  i bardzo wysoka jakość wykonania. Powstają one zazwyczaj z najlepszego drewna importowanego z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W pracowni Krzysztofa Wirchomskiego każde zamówienie poprzedzone jest z konsultacjami z projektantem marki. Następnie powstaje prototyp mebla lub przedmiotu, którego produkcja nadzorowana jest przez wykwalifikowanych rzemieślników. Pomimo, ze firma Wirchomski dysponuje najnowocześniejszymi na świecie narzędziami do obróbki drewna (sterowanymi numerycznie) to ponad 90% prac wykonywanych jest ręcznie, zgodnie z tradycyjną sztuką stolarską. Dzięki temu zamiast produktu masowego klient otrzymuje przedmiot z drewna o wyjątkowej wartości artystycznej i użytkowej.

W manufakturze Krzysztofa Wirchomskiego powstają meble i przedmioty drewniane  w różnorodnej stylistyce i wykonane z praktycznie dowolnego gatunku drewna.  "Pracujemy na kilkunastu gatunkach drewna, w ofercie mamy ponad 20 jego kolorów i różne stopnie wykończenia" - podkreśla właściciel. Dodatkowo, pracownia na życzenie klienta łączy w projektach drewno z innymi materiałami takimi jak stal nierdzewna czy szkło. Marka Wirchomski może pochwalić się realizacjami nie tylko w Polsce, ale również Niemczech, Szwajcarii czy Stanach Zjednoczonych.

O jakości prac z manufaktury Wirchomski przekonać się można w warszawskim showroomie marki przy ul. Merliniego. Na blisko 300 m² znajduje się imponująca ekspozycja mebli, drzwi, różne modele  zabudowy kuchennej oraz wiele innych przedmiotów dekoracyjnych z drewna.

Więcej informacji na temat marki Wirchomski znaleźć można na stronie internetowej www.wirchomski.pl .

piątek, 28 czerwca 2013

Pomiędzy tradycją a nowoczesnością – solidność dębu i rzemieślnicza precyzja w meblach łazienkowych

Pomiędzy tradycją a nowoczesnością – solidność dębu i rzemieślnicza precyzja w meblach łazienkowych

True Oak – w hołdzie tradycyjnemu rzemiosłu

Przenieśmy się na chwilę do Mondsee - malowniczego, austriackiego miasteczka położonego nad brzegiem Księżycowego Jeziora. To tu od pokoleń w dziesiątkach warsztatów stolarskich wytwarzane są wspaniałe dzieła meblarskie. Villeroy & Boch kultywuje tę długoletnią tradycję rzemieślniczą: w Mondsee powstają meble łazienkowe firmy. Wśród nich najnowsza kolekcja True Oak. Wykonana z prawdziwego dębu przypomina arcydzieło dawnego stolarstwa. Jest solidna, precyzyjnie wykończona, po prostu piękna! Wybrane elementy mebli np. drewniane kołki do szuflad - robione są ręcznie. True Oak wyróżnia niezwykły kolor - Mellow Oak, osiągnięty dzięki pięcioetapowej, starannej obróbce wyselekcjonowanego dębowego drewna. Wykonane z dbałością o każdy detal meble są odporne na szkodliwe działanie wilgoci. Drewniane drzwiczki szafek zostały ozdobione prostymi, geometrycznymi tłoczeniami, a nóżki – delikatnymi zwężeniami, które nadają im lekkości. W kolekcji dostępne są: stojąca szafka, półka, stojak na ręczniki, lustro i dwa rodzaje szafek podumywalkowych: zabudowana i otwarta z urokliwymi plecionymi koszami, zastępującymi tradycyjne półki. Pomogą one utrzymać ład w kosmetycznych akcesoriach oraz podkreślą rustykalny charakter wnętrza.

 

Diabeł tkwi w szczegółach!

Dzięki stylowym dodatkom nadasz meblom True Oak indywidualnego charakteru. Tęsknisz za letnią swobodą i wciąż wspominasz słodki zapach zbóż? Połącz siłę dębu z wdziękiem polnego chabra! Na okrągłej umywalce Loop & Friends rozkwitają pełne wdzięku bławatki, które rozsiały się także na ceramiczne uchwyty szafek. Błyskają niebieskimi oczkami, a każdy z nich wyjątkowy – jeden większy, drugi mniejszy, wszystkie wyglądają jak ręcznie malowane. Motyw został przeniesiony z porcelanowej zastawy obiadowej Farmhouse Touch Blueflowers, która podbiła jadalnie swym urokiem i bezpretensjonalnością.

 

W imię wygody

 

Villeroy & Boch pokazuje, w jaki sposób łączyć nowoczesną technologię z pachnącym drewnem… Szuflady True Oak zostały wyposażone w system cichego i miękkiego domykania Soft Closing, a stojący wieszak na ręczniki wzmocniono aluminiowymi elementami, które chronią przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Delikatne zdobienia klasycznego lustra True Oak podkreśla energooszczędne oświetlenie LED. Na szczególną uwagę zasługują blaty szafek, wykonane z betonu frezowanego! Dzięki temu chronią drewno przed wodą i ułatwiają utrzymanie czystości. True Oak pozwala na aranżacyjne szaleństwo! Do szafek pasuje aż sześć różnych umywalek stawianych na blacie, do których można dobrać białe, ceramiczne uchwyty w różnych kształtach! Okrągłe gałki - dla delikatnej My Nature i owalnych modeli Loop & Friends; kwadratowe - dla prostokątnej Memento i dwóch umywalek Loop & Friends (kwadratowej i prostokątnej). A wszystko w służbie Twojego komfortu!

Nowoczesne dekoracyjne tynki kwarcowe marki Francesco Guardi

Nowoczesne dekoracyjne tynki kwarcowe marki Francesco GuardiTynk kwarcowy Francesco Guardi przeznaczony jest do wykonywania trwałych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Dzięki wysokim parametrom wytrzymałościowym oraz odporności na zmienne czynniki atmosferyczne może być wykorzystywany do ozdabiania fragmentów elewacji, ścian balkonów lub powierzchni ogrodzeń betonowych. Masa kwarcowa doskonale sprawdza się również w całościowym wykańczaniu fasad budynków jako warstwa zewnętrzna systemów ociepleń opartych na  styropianie. Dodatkowo dzięki swoim wyjątkowym walorom dekoracyjnym doskonale sprawdza się również we wnętrzach. Produkt nadaje się do wykańczania powierzchni mocno obciążonych użytkowo takich, jak np.  korytarze, klatki schodowe, przedpokoje, a także w pomieszczeniach użytku publicznego, jak szkoły, urzędy czy przychodnie lekarskie. Produkt posiada atest higieniczny, dzięki czemu możemy być pewni, że jest on nieszkodliwy dla otoczenia.
„Tynk Kwarcowy z kolekcji Francesco Guardi doskonale nadaje się do wykańczania powierzchni szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Jest wyjątkowo odporny, a przy tym efektowny. Dzięki bogatej gamie kolorów, w której skład wchodzi  28 kompozycji kolorystycznych, każdy znajdzie odpowiadającą mu barwę. Niewątpliwym atutem tego produktu jest jego wysoka wydajność oraz szybki czas aplikacji  uzyskiwany za pomocą systemów natryskowych LAKMA TERM” – podkreśla Marcin Lanc z firmy LAKMA.


Produkt dostępny jest w dwóch liniach kolorystycznych – Natural i Extreme. Grupa Natural to 20 stonowanych melanży,  dzięki którym uzyskujemy efekt zbliżony do kamieni naturalnie występujących w przyrodzie – granitów, marmurów czy piaskowców. Linia ta sprawdza się więc szczególnie dobrze w miejscach, które chcemy wkomponować w naturalne otoczenie. Linia Extreme to z kolei seria przeznaczona dla osób odważnych, nie obawiających się użycia soczystych kolorów. Osiem kontrastowych barw, dzięki którym wykańczane powierzchnie uzyskają nowoczesny i oryginalny wygląd. Dzięki wykorzystaniu tynku kwarcowego z linii Extreme ożywimy i rozświetlimy każde pomieszczenie.

Prostota nowoczesnej aranżacji, czyli kolekcja Box marki Nowodvorski Lighting

Prostota nowoczesnej aranżacji, czyli kolekcja Box marki Nowodvorski Lighting

Dla osób szukających niestandardowych, nowoczesnych rozwiązań stworzona została kolekcja Box marki Nowodvorski Lighting. Tutaj nowoczesny design łączy się z minimalistycznymi, ale wyrazistymi rozwiązaniami.


 Świet(l)ne wyzwanie 


W nowoczesnych wnętrzach światło odgrywa bardzo ważną rolę. W małych pomieszczeniach pomaga wizualnie powiększyć przestrzeń, w większych – podkreślić główne elementy aranżacji. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala ocieplić ascetyczny wystrój, stworzyć niepowtarzalny klimat. Jednak minimalistyczny charakter tego typu rozwiązań ma swoje wymagania, dlatego często typowy żyrandol nie spełnia potrzeb i nie odpowiada wizji osoby aranżującej pomieszczenie. Lampy z kolekcji Box marki Nowodvorski Lighting, dzięki nowoczesnej stylistyce 

i funkcjonalności, pozwalają uzyskać pożądany efekt w minimalistycznym wnętrzu.

Natynkowy downlight


Punkty świetlne w nowoczesnych wnętrzach często usytuowane są w taki sposób, aby nieużywane nie zwracały niepotrzebnie uwagi. Zazwyczaj więc stosuje się rozwiązania wpuszczane w sufit, ścianę czy inne stałe podłoże, np. oprawy typu downlight. Dzięki temu prosta linia powierzchni nie zostaje zaburzona. Jednak takie lampy w niektórych pomieszczeniach mogą nie spełnić swojego zadania. Przykładem są wysokie mieszkania, np. w kamienicy czy nowoczesnym lofcie, w których takie oświetlenie może być zbyt rozproszone. Wówczas idealnie sprawdzi się nowa kolekcja Box marki Nowodvorski Lighting, która – w przeciwieństwie do wielu modeli typu downlight – oferuje lampy natynkowe. To dobre rozwiązanie także dla osób, które nie chcą lub nie mogą zmniejszać wysokości pomieszczenia poprzez montaż podwieszanego sufitu, który jest konieczny do instalacji modeli wbudowywanych. Do wyboru mamy trzy kolory estetycznej obudowy – turkusowy, biały oraz szary – dzięki czemu możliwe jest idealne dopasowanie oprawy do kolorystyki wnętrza. Ponadto taka paleta barw sprawia, że modele z kolekcji Box sprawdzą się zarówno, gdy lampa powinna wtopić się w wystrój, jak i w sytuacji, gdy  ma stanowić główny element dekoracyjny.  Oprawy oświetleniowe z kolekcji Box dostępne są w czterech wariantach – z jedną, dwoma, trzema lub czterema żarówkami halogenowymi. Możemy je także dowolnie zestawiać, uzyskując tym samym różne kombinacje z większą liczbą źródeł światła.


Trafione w punkt


Lampy z kolekcji Box to dobre rozwiązanie również wtedy, gdy zależy nam na oświetleniu punktowym określonych miejsc lub elementów. Dzięki temu model ten może być wykorzystywany nie tylko w prywatnych pomieszczeniach, ale także we wnętrzach komercyjnych np. w przestrzeni handlowej. Wyróżniona wiązką światła ekspozycja wystawowa z pewnością skutecznie przyciągnie uwagę potencjalnych klientów. Położenie żarówek regulowane jest w dwóch płaszczyznach, co umożliwia uzyskanie zróżnicowanych kompozycji punktów świetlnych. Można więc zastosować oświetlenie centralne z lampą usytuowaną bezpośrednio nad eksponowanym przedmiotem lub podkreślić go z kilku stron poprzez instalację pojedynczych źródeł światła w większej liczbie punktów.

Oprawy oświetleniowe typu downlight stanowią idealne uzupełnienie wnętrz urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. W takich aranżacjach prostota to podstawa, dlatego odpowiednio dobrane oświetlenie powinno z jednej strony wtopić się w całość wystroju, z drugiej natomiast podkreślić główne elementy dekoracyjne. Kolekcja Box marki Nowodvorski Lighting dobrze sprawdzi się w obu wspomnianych aspektach, stanowiąc jednocześnie doskonałe rozwiązanie dla wnętrz, w których montaż wbudowanych rozwiązań nie jest możliwy.

Kolekcja lamp BOX:


BOX white I 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 19 cm

Cena: 158,67 zł brutto


BOX white II 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 37,5 cm

Cena: 234,32 zł brutto


BOX white III 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 50 cm

Cena: 333,94 zł brutto


BOX white IV 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 33,5 cm

Cena: 405,90 zł brutto


BOX gray I 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 19 cm

Cena: 158,67 zł brutto


BOX gray II 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 37,5 cm

Cena: 234,32 zł brutto


BOX gray III 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 50 cm

Cena: 333,94 zł brutto


BOX gray IV 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 37,5 cm

Cena: 405,90 zł brutto


BOX turquoise I 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 19 cm

Cena: 158,67 zł brutto


BOX turquoise II 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 37,5 cm

Cena: 234,32 zł brutto


BOX turquoise III 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 50 cm

Cena: 333,94 zł brutto


BOX turquoise IV 

Wysokość: 16 cm

Szerokość: 37,5 cm

Cena: 405,90 zł brutto


Firma Technolux Sp.j., od października 2011r. funkcjonująca pod nazwą Nowodworski Sp.j., jest rodzinną firmą prywatną, założoną w 1994 r. Spółka produkuje dekoracyjne oprawy oświetleniowe do wnętrz mieszkalnych oraz obiektów publicznych. Obecnie firma posiada dwa zakłady produkcyjne o łącznej powierzchni 12 000 m2., średniorocznie produkując i sprzedając 3000 sztuk opraw dziennie. Ponad 65% produkcji jest sprzedawane za granicę. Firma eksportuje do: Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Izraela, Kazachstanu, Kirgizji, Kosowa Litwy, Łotwy, na Maltę, do Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, Senegalu, Słowacji, Ukrainy i na Węgry.   


Nowodworski Sp.j. 

ul. Koksowa 2B

42-200 Częstochowa

Tel +48 343449110

www.nowodvorski.pl

nowodvorski@nowodvorski.com 




Jak urządzić nowe mieszkanie - trzy proste sposoby

Dla niektórych osób wybór będzie bardzo prosty i oczywisty. Wszystkie prace wykonają samodzielnie. Inni wolą zlecić wszystko wyspecjalizowanym firmom remontowym. Od jakiegoś czasudużą popularnością cieszy się standard "pod klucz"czyli mieszkanie, w którym wszystkie prace wykończeniowe wykona deweloper. Która opcja jest najlepsza?

"Pod klucz", czyli z  deweloperem

 Zlecenie wszelkeigo rodzaju prac wykończeniowych wydaje sie być rozwiązaniem najwygodniejszym z kilku poodów. Po pierwsze pmieszkanie można dostosować do swoich potrzeb już na etapie "stanu deweloperskiego" lokalu. Na rynku działają firmy oferujace możliwośćdowolnego (choć ograniczonego wymaganiami konstrukcyjnymi) ustawienia ścianek działowych czy montażu instalacji elektrycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy samodzielnie zadecydowac o tym czy nasza kuchnia będzie zamknieta czy otwarta, jakiej wielkości będa poszczególne pomieszczenia itp.Dzięki temu można samodzielnie zadecydować o rodzaju kuchni lub wielkości itp. poszczególnych pomieszczeń. Taką możliwość daje swoim klientom min. Osiedle Słoneczny Ołtaszyn we Wrocławiu.

Po drugie, wykończenia mieszkania przez dewelopera jest niezwykle wygodne. Nie trzeba użerać się z podwykonawcami, zamawiać materiałów czy wychodzić wcześniej z pracy żeby odebrać dostarczone drzwi. Warto pamietać o tym, ż edweloper dale na wszystkie wykonane przez siebie prace gwarancję. Może być to przydatne na wypadek pojawienia się niepsodziewanych awarii.

Rozwiązanie tonie jest pozbawione wad. Jedną z nich są spore koszty. Według różnych szacunków za urządzenie lokalu trzeba dopłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za m2.

"Bedzie Pan zadowolony... " czyli z firmą remontową

 Prace wykończeniowe zlecone wyspecjalizowanej firmie remontowej niekoniecznie jest rozwiazaniem tańszym. Te największe i najbardziej profesjonalne w zasadzie oferują podobny zakres usług jak deweloperzy. Różnicą jest to, że firma działa w takim mieszkaniu, jakie zastanie. Różnica polega na tym że firma remontowa działa na mieszkaniu jakie zastanie. Żadko jest to stan surowy. Znacznie cześciej natomiast mieszkania z rynku wtórnego.Z reguły nie ma mowy o przesuwaniu ścianek itd.

Podobnie jak w przypadku deweloperów firmy remontowe oferują gwarancję na wykonane przez siebie prace. Warto jednak pamiętać o tym, że dotyczy to raczej tych większych i bardziej profesjonalnych. Mniejsi, a zwłaszcza tańsi wykonawcy niekoniecznie będą spełniali wymagania klientów w tej kwestii.

Ceny wykonania kompleksowych prac remontowych przez jedną firmę są dość wysokie, dlatego też można rozważyć zlecenie poszczególnych prac kilku niezależnym firmom. Taka strategia z pewnością pozwoli obniżyć koszta, jednak wiązać się będzie z koniecznością większych nakładów pracy. Trzeba będzie specjalistów znaleźć, dopasować harmonogramy czy po prostu ściślej ich nadzorować.

Pan Złota Rączka czyli na własną rekę


Stąd już krok do wykonywania remontu na własną rękę.Co prawda do niektórych prac trzeba będzie najmować fachowców (np. wykonania instalacji elektrycznych czy hydraulicznych) jednak większość można będzie wykonać we własnym zakresie. Podłogi, płytki w łazience, tapety na ścianę czy drobne wykończenia – wszystko to kosztować będzie tyle, ile materiały. Bez dodatkowych kosztów robocizny.

Dużym minusem tego modelu jest niestety czas jaki należ poświęcić na wykończenie własnego meiszkania.  Żeby wszystko zrobić tak, jak należy, trzeba będzie poświęcić sporo czasu. Dla osób pracujących zawodowo może to stanowić nie lada przeszkodęNiektórzy biorą w tym celu urlop, inni po prostu pracują wieczorami. Czy to dobry sposób na urządzenie lokalu? Wszystko zależy od kombinacji trzech czynników: czasu, umiejętności i pieniędzy.

W Gdańsku warto kupić mieszkanie pod wynajem

Niezmiennie, największą popularnością cieszą się lokale o stosunkowo małej powierzchni, zlokalizowane na przedmieściach. Coraz częściej jednak, kupuje się także lokale na starówce, przeznaczone na wynajem.

 

Kredyty w złotych tańsze i bardziej dostępne

Już dziewiąty miesiąc z rzędu spada oprocentowanie kredytów. Dzięki temu, po raz pierwszy w historii, pojawiły się oferty kredytów w złotych z oprocentowaniem niższym niż 4%. Wzrosła także ich dostępność. Obecnie można uzyskać o mniej więcej 15% wyższą kwotę niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. – Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają więc również raty kredytów – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Gdańsku (o powierzchni 60 m2) spadła od września 2012 r. aż o 472 zł.

 

Gdańszczanie kupują małe lokale

Korzystna sytuacja kredytowa sprawia, że wielu mieszkańców Gdańska decyduje się na kupno mieszkania. Popularnością cieszą się niezmiennie małe lokale dwu- i trzypokojowe, nie przekraczające 50 mkw. – twierdzi Mariusz Cygan, ekspert Metrohouse, Trójmiasto. Gdańszczanie najchętniej kupują mieszkania zlokalizowane w rejonie nadmorskim od Żabianki przez Przymorze do Zaspy i tendencja ta nie zmienia się już od kilku lat. Ceny takich lokalizacji plasują się na poziomie od 4000 do 6000 zł za metr kwadratowy. Zróżnicowanie cen spowodowane jest przede wszystkim dużą różnorodnością ofert: od mieszkań w falowcach po nowsze budownictwo.

 

Korzystny wynajem krótkookresowy

Jak twierdzą autorzy czerwcowego raportu, popularne są również lokale na starówce. W tym wypadku są to jednak inwestycje „pod wynajem”. – W przypadku takich mieszkań, w większości poszukiwane są lokale do kapitalnego remontu i całkowitej adaptacji. Dzięki niższej cenie, dość szybko się sprzedają – wskazuje ekspert Metrohouse.

 

Wielu mieszkańców Gdańska decyduje się także na wynajem powierzchni na krótki czas. W okresie wakacyjnym, takie rozwiązanie przynosi bowiem większe dochody niż wynajmowanie tradycyjne. – Właściciele nieruchomości w dobrych lokalizacjach, za nocleg trzyosobowej rodziny mogą zarobić od 100 do 2 000 złotych na dobę – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.Jest to więc doskonały sposób na podreperowanie wakacyjnego budżetu.

W+W nominowane w konkursie Design dla Konesera

Design dla Konesera to już druga edycja prestiżowego konkursu miesięcznika Dobre Wnętrze. Głównym celem redakcji jest edukowanie czytelników w kwestiach z zakresu pięknych, nowoczesnych oraz praktycznych rozwiązań wyposażania wnętrz.

Nominacja W+W marki Roca w kategorii urządzeń sanitarnych to sukces i dowód na to, że konsumenci szukają niestandardowych, designerskich oraz ekologicznych rozwiązań. Rewolucyjny produkt zaprojektowany przez Gabriele & Oscara Buratti łączy w sobie technologię na najwyższym poziomie, wzornictwo oraz zrównoważony rozwój. Dodatkowo, jest wyrazem troski o środowisko, ponieważ woda zużywana podczas mycia w umywalce jest potem wykorzystywana do spłukiwania w toalecie. Produkt dostępny jest w komplecie z baterią Singles Pro, której progresywna głowica pozwala na oszczędne zużycie wody oraz energii potrzebnej na jej ogrzanie.

Czytelnicy magazynu Dobre Wnętrze oraz grono ekspertów wybiorą dwie niezależne listy TOP10, czyli produkty, które ich zdaniem są nowoczesne oraz bezkonkurencyjne pod względem wzornictwa. Ranking zwycięzców konkursu Design dla Konesera zostanie ogłoszony w grudniowym numerze miesięcznika.

czwartek, 27 czerwca 2013

Letnie wyprzedaże nie tylko dla fanów mody

Letnie wyprzedaże nie tylko dla fanów mody

Najwięcej okazji czeka na nas w salonie Belbazaar, gdzie trwa globalna wyprzedaż. Znajdziemy tam meble do salonu, jadalni i sypialni w nowych, atrakcyjnych cenach. Unikatowe stoły z kolekcji Prowansja są tańsze o 15% do wyczerpania zapasów. Przecenione zostały także meble drewniane i takie w stylu industrialnym. Ucieszą się także ci, którzy chcą zaoszczędzić na dodatkach, a zwłaszcza na dywanach i pledach, które objęto aż 50% rabatem.

 

Niezbędne meble i akcesoria kuchenne, a także sprzęt AGD kupimy w okazyjnych cenach w salonie Mebel Rust, gdzie można skorzystać nawet z 20% rabatów. Sklep IKEA Janki oferuje aż 50% rabatu na usługę montażu urządzeń kuchennych i łazienkowych. Promocja trwa do 18 sierpnia. Naprzeciw oszczędnościom wychodzą też sklepy Komfort i Praktiker.

 

Dodatkową, czerwcową atrakcję oferuje firma Selene Materace, której sklep mieści się m.in. w Parku Handlowym Janki. Marka przygotowała plebiscyt, polegający na wymyśleniu nazwy dla łóżka z najnowszej kolekcji. Na autora najciekawszej propozycji czeka ekskluzywna pościel marki Estella.

 

Drzwi tarasowe na różne sposoby

Drzwi tarasowe na różne sposoby

Roto radzi, by przy wyborze drzwi tarasowych zwrócić uwagę na sposób ich otwierania i na wielkość.

Drzwi przesuwne

Aby taras dobrze spełniał swoje funkcje, trzeba go w odpowiedni sposób połączyć z budynkiem. Głównie chodzi o uzyskanie szerokiego wyjścia na zewnątrz. Tendencja do stosowania jak największych przeszkleń i otwierania się na otoczenie sprawia, że coraz większą popularnością cieszą się tarasowe drzwi przesuwne. Jeśli interesują nas naprawdę duże przeszklenia, odpowiednie będą okucia Roto Patio Life, które umożliwiają zamontowanie skrzydła o szerokości do 3225 mm i wysokości do 2670 mm. Może ono ważyć nawet 400 kg, a mimo to jego obsługa jest lekka i bezproblemowa. Dodatkowym udogodnieniem jest technologia Drive, która pozwala na zamontowanie napędu elektrycznego całkowicie ukrytego w podłodze. Umożliwia on automatyczne przesuwanie, ryglowanie i mikrowentylację. Szerokie otwarcie pomieszczenia wywołuje wrażenie, że taras wchodzi do środka domu. 


Drzwi harmonijkowe

Zastosowanie systemu drzwi harmonijkowych sprawia, że po ich zsunięciu zniknąć może praktycznie cała ściana. Roto Patio 6080 pozwala uzyskać przejście o szerokości aż do 6 m. Ze względu na wygodę i bezpieczeństwo warto zwrócić uwagę na wysokość i jakość progu dzielącego wnętrze domu i taras. Jeśli zdecydujemy się na niski próg z izolacją termiczną, w przejściu nie będzie wystawać żadna przeszkoda, o którą można by się potknąć. Pamiętać też trzeba, że drzwi tarasowe muszą być szczelne. System progów Roto BKV Eifel zapewnia nie tylko próg o minimalnej wysokości (zaledwie 2 cm), ale też skuteczną ochronę przed zimnem, wilgocią i wodą. 


Ekspert radzi

W przypadku drzwi balkonowych rozwiernych, wchodzących do środka, skrzydło zabiera dużo miejsca, przez co salon staje się nieustawny. Natomiast systemy przesuwne dają możliwość ustawienia mebli tuż koło okna nawet przy bardzo szerokich konstrukcjach. Dodatkowo system Patio Life ma funkcję bezpiecznej mikrowentylacji, niewidocznej przy zamkniętym skrzydle, dzięki której nasz dom będzie oddychał nawet podczas dłuższej nieobecności domowników. Wszystkie elementy ryglujące są zlicowane z ościeżnicą, dlatego ani dorosły, ani dziecko nie zahaczy przypadkowo o nie głową.


Roto Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o. • Wał Miedzeszyński 402 • 03-994 Warszawa • Tel.: +48 (022) 567 09 00 do – 04 • Fax: +48 (022) 567 09 09 • info.pl@roto-frank.com


Bezgłośna wentylacja - komfort w Twoim domu!

Bezgłośna wentylacja - komfort w Twoim domu!Aby wyeliminować uciążliwe dźwięki warto stosować sprawdzone rozwiązania, których praca jest nie tylko cicha, ale także korzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Michał Sitek, Dyrektor Generalny Dospel wyjaśnia, na co zwracać uwagę przy dobrze komponentów systemu wentylacyjnego.

Podstawową funkcją instalacji wentylacyjnej jest zapewnienie stałego dopływu świeżego, pozbawionego alergenów i zanieczyszczeń powietrza. Wadą stosowanych powszechnie urządzeń jest jednak kłopotliwy hałas. „Mechanizm, który może być najbardziej uciążliwy i emitujący najwięcej hałasu to wentylator ścienny. Jest on bowiem montowany we wnętrzu łazienki, salonu kąpielowego czy też kuchni, czyli pomieszczeniach, w których zazwyczaj spędzamy czas po całym dniu pracy. Firma Dospel, od lat specjalizująca się w produkcji wentylatorów, central wentylacyjnych oraz innych elementów instalacji wentylacyjnej, dopracowuje swoje produkty tak, aby były one niemal bezgłośne. W cieszących się dużą popularnością wśród inwestorów wentylatorach PLAY montujemy hybrydowe śmigło, które zwiększając przepływ powietrza, jednocześnie ogranicza ilość dźwięków towarzyszących pracy urządzenia. Dzięki temu odgłos filtrującego powietrze wentylatora nie jest dokuczliwy i nie absorbuje uwagi domowników" - wyjaśnia Michał Sitek, ekspert z firmy Dospel. Warto pamiętać, że wewnętrzny wentylator nie jest urządzeniem pracującym stale, a jedynie okresowo. Dokuczliwy hałas nie powinien być zatem powodem rezygnacji z montażu tego mechanizmu, zwłaszcza że jest on odpowiedzialny za prawidłowe wentylowanie łazienki czy kuchni.

W przypadku centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła jest już zupełnie inaczej. Urządzenie to działa stale, a jego montaż zalecany jest w kotłowni czy pomieszczeniu gospodarczym, czyli z dala od wnętrz najczęściej użytkowanych przez domowników. „Warto pamiętać, że konstrukcja centrali wentylacyjnej jest o wiele bardziej zaawansowana niż domowego wentylatora. Silnik urządzenia jest schowany i zamknięty w tłumiących hałas obudowach i starannie wyciszony. Wybierając tego typu urządzenie warto jednak zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta poziom emitowanego przez nie hałasu. Jeśli wytwórca informuje, że nie przekracza on 35 dB(A), możemy uznać, że mechanizm jest cichy. Kiedy parametr ten jest wyższy niż 40 dB(A), centralę można bez obaw zamontować w nieużytkowej części domu, mimo że z bliska odgłosy jego pracy będą już nieco bardziej dokuczliwe" - podkreśla ekspert z firmy Dospel. Dobrym uzupełnieniem izolacji akustycznej systemu wentylacyjnego jest zaizolowanie kanałów wentylacyjnych. „Warto pamiętać, że poza wentylatorami w instalacji wentylacyjnej mogą hałasować również źle dobrane kanały wentylacyjne. W przypadku, gdy są zbyt wąskie, przepływające nimi powietrze będzie szumiało. Z kolei nieprawidłowo dopasowane lub źle wyregulowane nawiewniki będą niepotrzebnie absorbować mieszkańców. W starannie zaprojektowanej i wykonanej instalacji wentylacji mechanicznej przewody powinny zostać zaizolowane 3-centymetrową warstwą wełny mineralnej, która będzie stanowić nie tylko idealną izolację akustyczną, ale dodatkowo będzie zapobiegać wykraplaniu się pary wodnej na ich powierzchni. Główne kanały - nawiewny i wywiewny - należy również wyposażyć w tłumiki, które będą zapobiegać przenoszeniu się hałasów pracy wentylatora do innych pomieszczeń" - wyjaśnia Michał Sitek z firmy Dospel.

Wiele osób, szczególnie latem, szukając ochłody w pomieszczeniach stosuje przenośne klimatyzatory i urządzenia chłodzące. „Równie uciążliwy dla naszych uszu może być pracujący w domu czy pracy klimatyzator. Jego szkodliwe działanie może powodować m.in. zmęczenie lub nerwowość. Zakładając, że klimatyzator nie wytwarza hałasu przekraczającego 40 - 50 decybeli, przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajduje się ten mechanizm, z pewnością będzie negatywnie wpływał na wydajność pracy, a w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Wybierając tego rodzaju rozwiązanie warto zwracać uwagę na deklarację producenta, co do głośności urządzenia. Sprzedawcę warto z kolei zapytać o zastosowane wygłuszenia całego mechanizmu oraz izolację oddzielającą silnik od obudowy, która również powinna eliminować uciążliwe dźwięki podczas pracy klimatyzatora" - dodaje Michał Sitek.

Zmysł słuchu każdego dnia narażony jest na dobiegające zewsząd uciążliwe odgłosy. Otoczeni jesteśmy nimi zarówno w pracy, jak i w domu. Aby wyeliminować kłopotliwy hałas w naszych czterech kątach warto skorzystać ze wskazówek eksperta z firmy Dospel i wybrać system wentylacyjny, które będzie zapewniał dostawy świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza bez hałasu.


DOSPEL Sp. z o.o.
ul. Główna 188
42-280 Częstochowa
www.dospel.com

Przesuwane drzwi szklane – gdzie można je zastosować

Przesuwane drzwi szklane – gdzie można je zastosować

Ponieważ przez długi czas kojarzone były raczej z budynkami klasy premium, z mieszkaniami ludzi należących do klasy wyższej, drzwi szklane zlepiły się w świadomości wielu ludzi z prestiżem czy luksusem. Nawet, jeśli dziś wykorzystywane są powszechnie, trudno jest pozbyć się tego skojarzenia. Co zresztą skrzętnie wykorzystują stosujący je architekci. 

Wejścia do biurowców i innych budynków użyteczności publicznej

Kiedy w 1961 roku wynalazca Nelson D. Parsons opracował metodę przesuwnego otwierania drzwi szklanych mógł mieć na myśli właśnie zastosowania biurowe. Na ten rynek mógł także zwracać szczególną uwagę Harold Jones Jr., który jako pierwszy opatentował przesuwane drzwi ze szkła. Nic dziwnego: każdego roku w Stanach Zjednoczonych, Europie czy Azji powstają setki tysięcy biurowców, w większości z nich potrzebne są spektakularne, duże i przeźroczyste drzwi. Takie, jakie wymyślił Parsons. 

Te, które dzisiaj możemy zobaczyć w hallach wielkich budynków użyteczności publicznej są jednak nieco usprawnione. Owszem, przesuwają się i są wykonane ze specjalnego, wzmocnionego szkła, jednak wzbogacono je o mechanizm wykrywający zbliżającą się osobę. Dzięki temu przesuwają się automatycznie – odpada konieczność dotykania klamki (co jest przecież mało higieniczne). Drzwi szklane tego rodzaju są w zasadzie standardem na całym świecie. 

We wnętrzu różnych biur

Nieco inaczej jest w przypadku wnętrz biurowców. Także tam potrzebne są oczywiście drzwi, które będą oddzielały poszczególne części budynku czy piętra. W wielu przypadkach jednak stosowane są te tradycyjne – drewniane czy ze sklejki. Tak może być i taniej i wygodniej. Trudno spodziewać się, żeby prezes miał w swoim gabinecie drzwi ze szkła. Są jednak także takie przypadku, gdy to rozwiązanie sprawdza się lepiej. 

To na przykład sale konferencyjne, ogólnodostępne i projektowane w taki sposób, aby zapewnić osobom w nich przebywającym maksimum oświetlenia i wrażenie maksymalnie dużej przestrzeni. Często przesuwane drzwi szklane wstawiane są do pomieszczeń znajdujących się przy tak zwanym open space. Dzięki temu przebywające w nich osoby nie tracą kontaktu z pozostałymi pracownikami. 

W domach jednorodzinnych – przy wyjściu na patio lub taras

Zupełnie inna jest motywacja tych, którzy przesuwane drzwi wykonane ze szkła wstawiają do domów prywatnych. W ich przypadku nie chodzi o osiągnięcie stałego kontaktu z innymi. Celem jest raczej zbudowanie przestrzeni, która będzie otwarta na ogród czy na to, co znajduje się na tarasie. A jednocześnie zabezpieczonej przed wpływem negatywnych, niekorzystnych zjawisk pogodowych. 

W ten sposób szklane drzwi trafiają na ściany oddzielające mieszkania i domy od patio, tarasów czy ogrodów. Ponieważ są przesuwane, umożliwiają w miarę bezkolizyjne przemieszczanie się między jedną a drugą przestrzenią. 

W hotelach, pensjonatach – także jako duże, przestronne okna

Z tego samego względu drzwi balkonowe wykorzystujące mechanizm przesuwania i pozwalające oglądać świat na zewnątrz stosowane są w hotelach czy pensjonatach. Dotyczy to zwłaszcza tych obiektów, które należą do lepszej klasy. 

Wbudowanie takich drzwi może znacząco podnieść standard apartamentu czy pokoju hotelowego. Nie tylko dlatego, że dobrze się prezentują, ale też ze względu na pewne przypisywane im przez ludzi cechy. Takie, które niekoniecznie mogą mieć wiele wspólnego z rzeczywistością, za to sporo z filmami, serialami i ogólnie – popkulturą. 

Ostrzałki do noży marki Gerpol – ostra strona designu

Ostrzałki do noży marki Gerpol – ostra strona designu

Jednak, aby nie okazały się one jednorazowym zakupem, należy odpowiednio je pielęgnować, szczególną uwagę zwracając na ostrze. Osobom, które chcą zadbać o kuchennych pomocników w profesjonalny sposób, marka Gerpol proponuje wysokiej jakości ostrzałki ceramiczne – 
w wersji tradycyjnej oraz dla designerów. 
 
Ostre rady
 
Zakup odpowiedniego noża to tylko połowa sukcesu. Każdy, nawet najlepszy sprzęt nieodpowiednio używany i pozbawiony właściwej pielęgnacji nie spełni dobrze swojej funkcji. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby szybko tchnąć w kuchenne ostrza nowe życie. Nóż powinno się ostrzyć przynajmniej raz w miesiącu – to podstawa. Czynność tę z łatwością wykonać można przy pomocy ostrzałek ceramicznych np. marki Gerpol. Akcesoria te dzięki wbudowanym w korpus i zachodzącym na siebie dwóm, obracającym się tarczom ceramicznym, pozwalają na równomierne ostrzenie na całej długości noża. Dodatkowo, wymuszony kąt ostrzenia zapewnia precyzyjny rezultat. Ostrzałkę należy położyć na płaskiej powierzchni, a ostrze umieszczone w prowadnicach przesuwać długim, równomiernym pociągnięciem, mniej więcej 4 do 5 razy. Co ważne – nóż powinien być przesuwany techniką „od siebie do siebie” lub „do siebie” – dzięki temu zostanie on naostrzony z obu stron. Na koniec ostrze należy przepłukać gorącą wodą i osuszyć. Również ostrzałkę po użyciu można bez problemu oczyścić wodą lub umyć w zmywarce. Dzięki tym kilku prostym zasadom i wygodnym ostrzałkom możemy mieć pewność, że zakupiony nóż będzie naszym kuchennym pomocnikiem przez wiele lat. 
 
Styl i precyzja
 
W kuchennej przestrzeni ostrzałka jest niezbędnym narzędziem, jednak zazwyczaj bywa niewidoczna. Wciśnięta w kąt szuflady czeka kilka tygodni lub miesięcy na kolejne zadanie do spełnienia. Pierwsza z propozycji marki Gerpol zdecydowanie nie zasłużyła na taki los – oprócz funkcjonalności stanowi również oryginalną ozdobę kuchni. Nowoczesne wzornictwo w tym przypadku przybrało formę i kolorystykę marchewki. Prowadnice umieszczono w takim miejscu, że w momencie ostrzenia noża można mieć wrażenie, iż odcinamy górną część warzywa. „Korzeń” marchewki pełni funkcję stabilnego uchwytu, a wygodny kształt tworzy osłonę na palce, gwarantując bezpieczny chwyt. Ten model ostrzałki spełni oczekiwania zarówno osób z designerskim zacięciem, jak i amatorów gotowania lubiących estetyczne, niecodzienne, zwracające uwagę dodatki. Marka Gerpol przygotowała także propozycję dla osób przywiązanych do tradycyjnego wzornictwa, kładących nacisk głównie na praktyczny aspekt kuchennych przyrządów. Prosty, klasyczny model ostrzałki w czarnym kolorze idealnie dopasuje się do nowoczesnych, oszczędnych w wystroju wnętrz. Podobnie jak w przypadku marchewkowej ostrzałki producent zastosował tu ceramiczne kółka ostrzące, które pozwalają na dokładnie ostrzenie noża. Oba modele przeznaczone są dla osób prawo i leworęcznych, ponadto nie wymagają energii elektrycznej ich użycie nie będzie więc przysparzać większych problemów. 
 
Ostrze jest najważniejszą częścią noża,  jednak często zapominamy o tym, że tylko odpowiednio traktowane będzie długo spełniało swoje zadanie. Dlatego właśnie tak istotny jest z jednej strony wybór najlepszej ostrzałki, z drugiej natomiast – korzystanie z niej w odpowiedni sposób.

Ostrzałki do noży marki Gerpol
Ostrzałka Marchewka:
Długość: 4,5 cm
Szerokość: 16 cm
Cena detaliczna: 18 zł 

Ostrzałka Klasyczna:
Długość: 7cm
Szerokość: 16 cm
Cena detaliczna: 17 zł

Ostrzałki do noży marki Gerpol dostępne są na stronie www.fnsgerpol.pl 
 
 
Fabryki Nakryć Stołowych Gerpol  to znany obecnie na całym świecie producent sztućców, noży, nożyczek i tym podobnych akcesoriów tnących. Historia firmy sięga ponad 250-letniej tradycji Kuźnic Drzewieckich, które  słynęły z produkcji w fabryce w Drzewicy wyjątkowych wyrobów tnących przeznaczonych do gospodarstwa domowego. Uznaniem dla wysokiej jakości i niezwykłego wyglądu wyrobów z Drzewicy było uhonorowanie fabryki przez cara Mikołaja I specjalnym wyróżnieniem i umieszczeniem Korony w godle Kuźnic Drzewieckich. Symbol ten do dziś znajdujący się w logo marki Gerpol stanowi znak rozpoznawczy firmy i dowód na to, że oferowane produkty są odzwierciedleniem wieloletniego doświadczenia oraz szczególnej dbałości o najmniejszy detal. 
 
Fabryka Nakryć Stołowych Gerpol Sp. z o.o.
Ul. Braci Kobylańskich 41
Drzewica 26-340
Telefon: +48 375 70 04
www.fnsgerpol.pl
 fnsgerpol@fnsgerpol.pl




Ciche, ekologiczne i uniwersalne – SILIKATY A i APLUS Grupy SILIKATY

Ciche, ekologiczne i uniwersalne – SILIKATY A i APLUS Grupy SILIKATY

Już na etapie projektu należy więc uwzględniać materiały o dużej masie i odpowiednich parametrach, które odgrodzą mieszkańców czy użytkowników od hałasu dobiegającego nie tylko z zewnątrz, ale i z innych pomieszczeń. Do tego rodzaju produktów zaliczyć można elementy murowe SILIKAT A i SILIKAT APLUS oferowane przez Grupę SILIKATY.
 
Polskie miasta, ale także wsie zlokalizowane przy ruchliwych drogach i powstających autostradach, są coraz głośniejsze. Przekonać może się o tym każdy, kto w okresie wakacyjnym wyrwie się z miejskiego zgiełku i doświadczy ciszy lasu czy jeziora. Wprawdzie przyzwyczajenie do głośnych dźwięków powoduje, że przestajemy zwracać na nie uwagę, ale nie oznacza to jednak, że hałas przestaje mieć na nas negatywny wpływ. Jak dowodzą badania może on powodować liczne schorzenia, od problemów ze słuchem, przez bezsenność, nerwicę, brak koncentracji, a nawet nadciśnienie i choroby serca. Jest więc bardzo istotne, aby zarówno w domu, jak i w miejscu pracy zapewnić sobie komfortową i bezpieczną dla zdrowia ciszę.
 
Ściany mają uszy?
 
Budownictwo, do którego przywykliśmy w Polsce, nie cieszy się najlepszą opinią ekspertów ds. akustyki. Obiekty z wielkiej płyty wznoszono z materiałów niskiej jakości i w dużym pośpiechu, co spowodowane było zarówno ideologią, jak i brakiem odpowiednich technologii. Paradoksalnie budynki powstające po 1989r. równie często charakteryzują się niskim poziomem izolacji akustycznej, co w dużej mierze powodowane jest oszczędnościami deweloperów.
 
Stosowanie tanich, nieodpowiednich materiałów oraz nieprawidłowych rozwiązań projektowych, a także błędy wykonawcze powodują, 
że w naszych mieszkaniach słyszymy nie tylko najbliższego sąsiada, ale również to, co dzieje się w mieszkaniach zlokalizowanych w odległych pionach i kondygnacjach. Stajemy się przez to mimowolnymi uczestnikami życia całego budynku.
 
Badania dowodzą, że ponad połowa mieszkańców miast skarży się na hałas zewnętrzny, nieco mniej – na hałasy przenikające przez stropy, a jedna czwarta – na hałas przenikający przez ściany miedzy mieszkaniami, którego główną przyczyną jest niedostateczna izolacyjność akustyczna. Wznosząc ściany w budynkach mieszkalnych warto więc zastosować takie materiały i technologie, które nas od tych hałasów uchronią.   
 
 „A” jak AKUSTYCZNE
 
Silikaty to wyroby wapienno-piaskowe wyprodukowane wyłącznie z ekologicznych surowców, w skład, których wchodzą piasek (90%), wapno (7%) i woda (3%). W procesie produkcji piasek i wapno nasycone parą wodną twardnieją i zamieniają się w „sztuczny kamień” o dużej wytrzymałości. 
 
Potrzeby współczesnego, nowoczesnego społeczeństwa, w rozwiniętym gospodarczo kraju wyrażają się już nie tylko w ilości metrów kwadratowych na tzw. głowę, ale też w oczekiwaniu na odpowiednio wysoki standard mieszkań. SILIKAT A i APLUS stworzone zostały z myślą o ścianach 
o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Duża masa pojedynczych bloczków (klasa gęstości 2,0 i 2,2),   powoduje że zbudowana z nich przegroda stanowi skuteczną zaporę dla dźwięków. Kształt bloczka pozwala na wymurowanie ściany o grubości 18 lub 25 cm (wystarczy go obrócić). Brak profilowań (gładka powierzchnia czołowa) wymusza na wykonawcy wykonanie również spoin pionowych, co ma wpływ na szczelność muru, a tym samym poprawę izolacyjności akustycznej. Dokładność T2 elementów murowych pozwala na murowanie SILIKATU A i APLUS na cienką i grubą spoinę. Budynki wykonane z silikatów ze ścianami z SILIKATU A i APLUS rozdzielającymi akustycznie pomieszczenia są najbardziej odporne na błędy wykonawcze, dając jednocześnie najlepsze parametry izolacyjności akustycznej.  
 
Co istotne, wszystkie rodzaje SILIKATÓW i wykonane z nich ściany cechują się najwyższą wytrzymałością spośród dostępnych materiałów budowlanych używanych do wznoszenia murów. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom budynków. Dodatkowymi zaletami 
są również: prosty sposób budowania i wysoka tolerancja na błędy wykonawcze, brak otwartych porów eliminujący konieczność uszczelniania i powierzchnia wsporna bez otworów ułatwiająca układanie zaprawy i zwiększająca szczelność muru.
 
IZOLACYJNOŚĆ AKUSTYCZNA
 
Parametry akustyczne SILIKATU  A i APLUS na podstawie raportu z badan Zakładu Akustyki ITB 
(wersja uaktualniona maj 2013)
Tabela: Izolacyjność akustyczna ścian wykonanych z SILIKATU A i APLUS

Rodzaj ściany Masa powierzchniowa ścian (bez tynku)
Rw(C, Ctr)
RA1
RA1R
RA2
RA2R
Ściana z bloczków SILIKAT APLUS gr 18cm 
z obustronnym tynkiem gipsowym 
lub cem –wap (gr. 10-12mm) 363 kg/m2 58 (-1,-4) 57 55 54 52
Ściana z bloczków SILIKAT APLUS gr 25cm 
z obustronnym tynkiem gipsowym 
lub cem –wap (gr. 10-12mm) 511 kg/m2 61 (-1,-5) 60 58 56 54
Ściana z bloczków SILIKAT A gr 18cm 
z obustronnym tynkiem gipsowym 
lub cem –wap (gr. 10-12mm) 335 kg/m2 57 (-1,-5) 56 54 52 50
Ściana z bloczków SILIKAT A gr 25cm 
z obustronnym tynkiem gipsowym 
lub cem –wap (gr. 10-12mm) 466 kg/m2 60 (-2,-5) 58 56 55 53

Dla domów, drapaczy chmur, szpitali i hoteli
 
Uniwersalność SILIKATÓW A i APLUS powoduje, że wykorzystywane mogą być one do wnoszenia różnego rodzaju budynków - od najmniejszych, po te najwyższe. Popularnymi nabywcami bloczków są właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą zapewnić sobie spokój ogniska domowego. 
Z drugiej strony, SILIKATY zostały również wykorzystane podczas wznoszenia flagowych wieżowców w tym warszawskiej Złotej 44 i wrocławskiego SkyTowera. Wysoki poziom izolacyjności akustycznej sprawia również, że SILIKATY A i APLUS spełniają rygorystyczne regulacje budowlane i mogą być użyte w konstrukcji ścian między salami szpitalnymi i pokojami w hotelach w kategorii trzygwiazdkowej i wyższej.  

Grupa Silikaty Sp. z o.o.  to jeden z czołowych producentów wyrobów silikatowych w Polsce. Grupa powstała w 2004 roku z połączenia krajowych producentów, z których każdy posiadał  kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji silikatów. Wraz z rozwojem firmy do Grupy Silikaty dołączyły kolejne firmy. Obecnie skupia ona osiem zakładów produkcyjnych na terenie całej Polski i dostarcza na rynek około 40% wszystkich sprzedawanych w kraju wyrobów wapienno-piaskowych. Poprzez swoich przedstawicieli firma aktywnie uczestniczy w pracach komitetu technicznego Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Silikatów.
 
Grupa SILIKATY Sp. z o.o.
Kruki ul. Nowowiejska 33
07-415 Olszewo Borki
tel./fax  29 760 44 70, 760 65 10
www.grupasilikaty.pl

 

Ruszyła strona internetowa Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER

Ruszyła strona internetowa Domu Zeroenergetycznego GREEN POWERCo należy wykonać i jak zaprojektować konstrukcję domu, aby zapewniała w jego wnętrzu ciepło. Jakie systemy grzewcze i urządzenia będą pracowały dłużej niż 8-10 lat bez konieczności wymiany na nowe i czy jest to w ogóle możliwe? Czy faktycznie dom może sam na swoje potrzeby produkować energię?

Na te pytania i wiele innych odpowie akcja budowy Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER, która ruszyła na początku czerwca w Józefowie pod Warszawą.

Budowa pierwszego w Polsce obiektu zeroenergetycznego wywołuje ogromne zainteresowanie i to ze zrozumiałych względów: każdy z nas chciałby mieć dom bez obciążających co miesiąc rachunków i z darmowym ogrzewaniem. Dlatego już na początku funkcjonowania stronę www.domzeroenergetyczny.waw.pl odwiedziło prawie 30000 osób.

Aby przekazać jak najwięcej informacji już na pierwszych etapach budowy uruchomiliśmy kronikę budowy domu Zeroenergetycznego GREEN POWER, która pozwala nam śledzić na bieżąco postęp prac i zrozumieć, w jakim celu wykonujemy te prace i jaki mają one wpływ na energooszczędność budynku.

Na stronie www.domzeroenergetyczny.waw.pl możemy zapoznać się z technologiami, materiałami i opisami budowy domu Zeroenergetycznego.

Prace budowlane przy obiekcie Domu Zeroenergetycznego można śledzić na bieżąco i porównywać do budowy Domu Pasywnego, którego kronika znajduje się w zakładce „domy pasywne”. Można też zadać pytania specjalistom budującym Dom Zeroenergetyczny, skupionym w Radzie Programowej.

Na stronie znajduje się również księgarnia z fachowymi opracowaniami na temat budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Wszystkie tytuły przekazują tylko wiedzę praktyczną.
Szczególne podziękowania należą się firmom, które podjęły trudne wyzwanie stworzenia definicji domu zeroenergetycznego w Polsce.
Partnerzy akcji: ZCB Owczary, Zehnder, Selena, Rockwool, Oknopast, Ekoklinkier, Fermacell, Lindab, Matizol, Schöck, Ustm, Boryszew ERG, Aquael, Onninen, Kopos, AFRISO, GroundTherm, Pfleiderer, Tyvek, Izodom 2000 Polska, Cemex Polska, Stropex, VBH, Winkhaus, Atrium System, Dubiel Vitrum, Bekaert, Leovac, Sonel, Termocent, RDbud, Alpol.
Partnerzy Medialni: otodom.pl – Grupa Allegro, Sekocenbud – OWEOB PROMOCJA.

środa, 26 czerwca 2013

Sztuka podlewania latem

Sztuka podlewania latem

Ogród z dużym trawnikiem

Każdy posiadacz bujnego trawnika doskonale wie, jak ważne jest obfite podlewanie murawy w trakcie upałów. Trawa pozbawiona wody bardzo szybko żółknie i usycha. Jej korzenie mogą sięgać nawet 10-15 cm w głąb ziemi, dlatego lekkie podlewanie lub pozostawienie trawnika na pastwę letnich deszczy nie wystarczy. Trawa potrzebuje tyle wody, żeby mogła ona przesiąknąć do niższych warstw gleby, dlatego lekkie zraszanie nie wystarcza. Najlepszą metodą na podlewanie trawnika będzie użycie węża z nałożonym na końcówkę pistoletem z sitkami i dyszami rozpraszającymi strumień wody. Inną wartą polecenia metodą jest zastosowanie zraszaczy obrotowych, tutaj należy jednak pamiętać, żeby przestawiać zraszacz w różne miejsce trawnika, zbyt długo pozostawiony w jednym miejscu może doprowadzić do uszkodzenia darni.  Latem, podlewanie trawnika powinno odbywać się wczesnym rankiem lub wkrótce po zmierzchu, kiedy słońce nie odparowuje błyskawicznie wody. Podlewanie w czasie dużego nasłonecznienia może również doprowadzić do wypalania liści, kiedy to krople wody skupiają promienie słoneczne. Ilość wody wykorzystanej do optymalnego podlania trawnika zależy od gruntu, na jakim rośnie darń. Przyjmuje się, że w polskim klimacie optymalna dawka wody wynosi 5 litrów na 1m kwadratowy dla gruntu przepuszczalnego i 3 litry dla gruntu nieprzepuszczalny jak np. gliny. Warto też pamiętać, że lepiej podlewać obficie i rzadziej, niż mało i często. 

Kwiaty i rabatki

Przy podlewaniu rabatek i kwiatów najlepszym przyjacielem ogrodnika będzie konewka. Zanim jednak przystąpimy do samego podlewania powinniśmy odpowiednio przygotować glebę do efektywnego przyswajania wody. Tutaj z pomocą przychodzi naturalna ściółka, która odpowiada za regulację wchłaniania wody. Systematyczne rozsypywanie warstwy ściółki na powierzchni gleby pod konarami drzew i krzewów jest korzystne z kilku powodów. Przede wszystkim jednak ogranicza parowanie i ubytek wilgoci z gleby, co przyczynia się też do oszczędności wody. Dzięki tak zabezpieczonej glebie możemy przystąpić do podlewania. W trakcie gorącego lata i suchej pory roku najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić jednorocznym rabatom i płytko korzeniących się roślin wieloletnich, takich jak np. azalie i różaneczniki, hortensje, piwonie, funkie, paprocie.  Wszystkie te gatunki potrzebują regularnego i obfitego podlewania. Susza jest dla nich szczególnie trudnym okresem z powodu płytkiego zakorzenienia roślin. Małe rabaty możemy podlewać konewką, dla większych wygodniejszym rozwiązaniem będzie użycie węża ogrodowego lub nawadniania kropelkowego. Używając węża musimy zwrócić uwagę na strumień wody, tak aby nie był za ostry. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń, a nawet połamania roślin i wymyjemy ziemię okrywającą korzenie bylin. Ciekawym, dostępnym na rynku rozwiązaniem łączącym zalety zastosowania węża ogrodowego i konewki są konewki akumulatorowe jak np. Aquatrolley A 300 od AL-KO. Zasada działania tego typu urządzeń pozwala na podlewanie roślin w  każdym zakątku ogrodu bez użycia uciążliwego węża ogrodowego lub dźwigania ciężkiej konewki. Do łagodnego podlewania można też użyć dodatku nawozu. 

Iglaki

Właściwe podlewanie drzewek i krzewów iglastych  wymaga przestrzegania kilku istotnych zasad. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno zraszać roślin po igłach i tak zwanej „zielonej masie”. Dlaczego?  Sprzyja to rozwojowi grzybów , a co za tym idzie chorób, które mogą poważnie zaszkodzić roślinie. Dodatkowo krople na zielonej masie, skupiając promienie słoneczne, będą powodować uszkodzenia mechaniczne w wyniku czego gałązki nie tylko zbrązowieją, ale w dużej mierze po prostu obumrą. Martwa tkanka natomiast stanie się idealną pożywką dla bakterii, pasożytów oraz patogenów.  Jaki sprzęt w takim razie wybrać by móc zapewnić optymalne nawadnianie drzew iglastych? Odradza się użycie zraszaczy np. przy okazji deszczowania trawnika. Chociaż jest to niewątpliwie najtańszy sposób podlewania to powoduje on często wiele problemów. Źle zainstalowany system nawadniający, którego wymiana z różnych powodów jest niemożliwa powinien być używany jedynie w nocy, kiedy temperatura jest najniższa. Dodatkowo należy często opryskiwać rośliny preparatami grzybobójczymi. Najlepszym sposobem na podlewanie iglaków to tzw. podlewanie „na miseczkę”. Wkoło rośliny należy wykopać płytkie zagłębienie, w którym regularnie będzie mogła zbierać się woda. Dzięki temu zadbamy o dostarczenie jej do korzenia rośliny. Nie należy jednak zbyt obficie podlewać iglaków, ponieważ stwarzamy wtedy zagrożenie wystąpienia zgnilizny korzennej. Utrzymanie wilgotnej gleby jest szczególnie ważne przy hodowli cypryśnika błotnego, metasekwoi chińskiej, choin kanadyjskich, cypryśników japońskiego i groszkowego oraz większości jodeł. Szczególnie wrażliwe na zasychanie są młode rośliny ze słabo rozwiniętym systemem korzeniowym penetrującym tylko niewielką część podłoża. Podlewanie do korzenia najwygodniej przeprowadzimy za pomocą węża lub konewki akumulatorowej. Dzięki takiemu nawadnianiu rośliny same pociągną wodę i uzupełnią potrzebną dla siebie ilość płynów.

 

Ogród z drzewkami owocowymi

 

Posiadacze drzewek owocowych muszą zadbać o ich odpowiednie podlewanie szczególnie w okresie początkowego wzrostu. W trakcie suszy młode drzewka, które mają jeszcze słabo wykształcony system korzeniowy potrzebują naprawdę dużo wody. Najlepiej podlewać je rzadziej, ale obficie. Żeby zapobiegać przesuszaniu gleby warto wykorzystać naturalną ściółkę z przekompostowanej kory. Glebę wokół młodych drzewek warto ściółkować drobną korą, która będzie magazynem wody i składników pokarmowych dostarczając próchnicy. Oprócz tego wygląda naturalnie i będzie świetną ozdobą małego sadu. Obfite nawadnianie sadu wymaga rozwiązań dla wygodnej dystrybucji wody. Do podlewania młodych drzewek owocowych warto wykorzystać pompy ogrodowe. W zależności od wykorzystywanego przez nas źródła pobierania wody możemy wybrać pompę powierzchniową lub głębinową. Jeżeli wykorzystujemy do poboru wody studzienkę z trudno dostępnym, wąskim otworem powinniśmy zainwestować w pompę głębinową o wysokiej wydajności. Przykładem takiego urządzenia jest AL-KO TBP 3300/7. Posiadaczom szerokich studzienek lub głębokich stawów do właściwego nawadniania i podlewania przyda się pompa powierzchniowa posiadająca silnik z systemem przeciw przeciążeniowym jak np. AL-KO Jet 3500 Classic. Pompy idealnie sprawdzają się w warunkach ogrodu zawierającego kilka drzewek owocowych, natomiast właściciele większego sadu powinni dodatkowo zadbać o regulację stałego ciśnienia wody dla nawodnienia tego obszaru. Tutaj pomocnym urządzeniem będzie hydrofor regulujący ciśnienie i posiadający system zabezpieczających zaworów odpowiadających za kontrolę przepływu wody. Przykładem takiego urządzenia będzie hydrofor AL-KO HW 3500 Classic przeznaczony do ciągłej pracy na zróżnicowanym terenie.

 

Niezależnie od hodowanych roślin, każdy ogrodnik musi pamiętać o dostosowaniu prac nad zielenią do panującej pogody. Kapryśne polskie lato może zaserwować nam albo gorącą suszę wymagającą wiele troski o rośliny albo regularne deszcze, przez które możemy przed długie tygodnie zapomnieć o podlewaniu. Tym bardziej więc warto się odpowiednio przygotować na każdą ewentualność, co możemy zrobić za sprawą przeznaczonych do tego specjalnych narzędzi. 

Jak usuwać plamy z kostki brukowej?

Jak usuwać plamy z kostki brukowej?
Brukowa kostka betonowa nie wymaga jakiś specjalnych pielęgnacyjno-konserwacyjnych. Wystarczy, że nawierzchnia będzie regularnie zamiatana i od czasu do czasu myta wodą. Ale co zrobić w sytuacji, kiedy powierzchnia z kostki zostanie oszpecona plamą oleju samochodowego?

Ale plama!

Bezpiecznym, godnym polecenia i najszybszym sposobem usuwania mało estetycznych zabrudzeń jest zastosowanie mieszanki wody i płynu do mycia naczyń. Roztwór przygotowujemy w następujący sposób: jedna część płynu i trzy części wody. Preparat następnie nanosimy na plamę i pozostawiamy na godzinę. Po upływie wymaganego czasu delikatnie spłukujemy i wycieramy. Plama powinna zniknąć, jeśli jednak nie jesteśmy zadowoleni z efektu operację możemy powtórzyć.

W żadnym wypadku nie polecamy stosowania chemicznych środków przeznaczonych czyszczenia powierzchni kostki brukowej. Przede wszystkim dlatego, że nie możemy przewidzieć czy np. pod wpływem substancji zawartych w preparacie kostka na przykład nie odbarwi się.

Impregnować, czy nie?

Niektórzy producenci polecają do pielęgnacji nawierzchni z betonowych kostek brukowych środki impregnujące. Jest to w pełni uzasadnione jeśli kostka nie była wcześniej impregnowana fabrycznie (system ALS). Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów środków opartych m.in. bazie wody, silikonów i butanolu oraz substancji z polimerami, które najdłużej zachowują właściwości impregnujące. Ze względu na to, że linia szlachetnych kostek jest impregnowana fabrycznie zabieg taki nie jest konieczny.

Czym jest ALS, czyli Anti Liquid System?

To nowatorski system ochrony powierzchni kostki brukowej opracowany przez firmę Libet. Znalazł on zastosowanie w szlachetnych kostkach brukowych linii Libet Decco, w niektórych produktach z linii Impressio oraz Completto. Ta nowoczesna technologia uszczelniająca kostki od wewnątrz już w procesie produkcji, czterokrotnie zmniejsza nasiąkliwość powierzchni, zabezpiecza ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz ogranicza powstawanie plam, wykwitów i zazielenień. Dzięki zastosowaniu systemu ALS nawierzchnię łatwiej utrzymać w czystości, dłużej też zachowuje ona swój oryginalny kolor.

Jak dbać o kostkę brukową?

Oprócz mycia i czyszczenia warto też, jeśli zachodzi taka konieczność uzupełnić braki w fugowaniu. Jeśli chcemy usunąć mech spomiędzy kostek najlepiej w tym celu użyć myjki ciśnieniowej ze specjalną przystawką. Pod żadnym pozorem nie można czyścić nawierzchni szczotką drucianą! Nie dość, że możemy w ten sposób spowodować odbarwienie kostki, to jeszcze uszkodzimy strukturę materiału.
Zimą należy unikać posypywania solą oraz na bieżąco usuwać zabrudzenia z kół samochodów. Nie należy również stosować ostrych narzędzi do usuwania śniegu i lodu. Mogą one uszkodzić poszczególne kostki.

Kostki i płyty Libet, w których zastosowano system ALS:

Libet Decco Antico: Durango, Atrio, Merano, Romano, Natulit
Libet Decco Elegante: Via Castello, Akropol, Quadro, Piccola
Libet Decco Aspero: Imola, Via Castello, Via Trio
Libet Decco Colormix: Stream Line, Iberia, Tract, Farmerska, Via Castello, Imola, Via Trio, Piccola, Nostalit, Akropol
Linia Libet Impressio: Monza Colormix, Monza Elegante
Linia Libet Completto: Kravento Bosso, Kravento Grande

Trwały taras na wspornikach

Trwały taras na wspornikach
Elegancki taras to nie tylko wyrafinowana estetyka harmonijnie łącząca się otaczającą przestrzenią, ale również wyjątkowa trwałość. Każdy lubi mieć swoje miejsce na ziemi. Odpoczynek na tarasie, w letni wiosenny wieczór, z widokiem na ogród, kojąco działa nie tylko na ciało. Dodajmy - odpoczynek na dobrze wykonanym tarasie. Planując budowę tarasu warto zdecydować się na rozwiązania sprawdzone i najlepsze - rozwiązania, które eliminują ryzyko wystąpienia błędów, wysokich kosztów oraz ewentualnych napraw. Trwałą nawierzchnię o estetycznym wyglądzie gwarantuje taras ułożony na specjalnych wspornikach.

Taras na podbudowie czy na wylewce?


Planując budowę tarasu na gruncie możemy wybrać jedną z dwóch metod. Pierwszy sposób polega na odpowiednio dobrym zagęszczeniu podłoża oraz wykonaniu opaski ograniczającej. W takim wypadku profesjonalna ekipa z wykonaniem prac nie powinna mieć najmniejszych problemów. Co więcej - wykonany w ten sposób taras, na zagęszczonym podłożu, z zachowaniem reżimu technologicznego, posłuży nam przez wiele, wiele lat.

Nie jest to takie oczywiste w przypadku technologii budowy tarasu na wylewce betonowej pokrytej następnie płytkami ceramicznymi. Metoda ta nie dość, że jest czasochłonna i wymaga niezwykłej precyzji to obarczona jest dużym ryzykiem popełnienia wielu błędów wykonawczych, a wśród wymienić można: zastosowanie zbyt małego zbrojenia płyty, niewłaściwe fundamentowanie czy też niewłaściwie wykonaną izolację przeciwwilgociową. Może się okazać, że pozornie dobrze wykonany taras, po jednej zimie, wymagać będzie skomplikowanej i kosztownej naprawy.

W przypadku tarasu na stropie najczęściej stosowane są mrozoodporne płytki gresowe. Są one klejone do przygotowanej wcześniej wylewki betonowej, która musi być w odpowiedni sposób zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wilgoci. Niestety stosując ten sposób montażu dysponujemy ograniczoną gamą środków izolacyjnych, co może skutkować tym, że woda bez przeszkód zniszczy nasz taras.

Na łatwo, szybko i bezpiecznie

Bezkonkurencyjną, łatwą w wykonaniu, i pozwalającą uniknąć błędów wykonawczych metodą budowy tarasu jest technologia tarasu wentylowanego. Taras wentylowany to nic innego jak prosta konstrukcja złożona ze wsporników, o stałej lub regulowanej wysokości, ustawionych na stabilnym podłożu oraz ułożonych na nich płytach. Tak wykonany taras gwarantuje trwałą nawierzchnię o estetycznym wyglądzie.

''Budując taras przy stosowaniu wsporników nie zachodzi potrzeba używania skomplikowanych narzędzi, a taras układamy na sucho, bez stosowania chemii budowlanej. W tym wypadku nie występują problemy z uszczelnianiem, o wiele prostsze jest również przygotowanie podłoża. Ponadto pomiędzy płytami a gruntem, bez przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych, bardzo łatwo możemy ułożyć instalację elektryczną i wodną, a jeśli zachodzi taka konieczność taras można bardzo szybko i prosto zdemontować. Przy tak ułożonym tarasie nie występuje również zjawisko odspajania się płyt pod wpływem mrozu'' - mówi Tomasz Kopyra Koordynator ds. rozwoju rynku firmy Libet.

W przypadku tarasu wentylowanego na stropie zastosowanie systemu ze wspornikami umożliwia nie tylko bardziej precyzyjne wykonanie izolacji zabezpieczającej przed szkodliwym działaniem wody, ale również zastosowania praktycznie dowolnych materiałów, począwszy od środków bitumicznych, na foliach i membranach dachowych skończywszy. Jedynym wymogiem jest w tym wypadku jest konieczność właściwego ukształtowania spadku wylewki, od którego zależeć będzie odprowadzania wody deszczowej. Regulowane wsporniki umożliwiają utrzymanie szerszej przestrzeni pomiędzy płytami, a podłożem, co daje większe możliwości jej zagospodarowania. To doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy aby nasz taras częściowo lub w całości znajdował się nad basenem czy oczkiem wodnym.

Merano – kostka nostalgiczna

Merano – kostka nostalgiczna
Nostalgia za czasami minionymi sprawia, że niezwykłą estymą darzymy przedmioty przywołujące ów magiczny klimat tego, co minęło. Powroty do przeszłości manifestują się m.in. w sztuce urządzania ogrodu, gdzie projektanci nie tylko chętnie korzystają z dawniej zaprojektowanych przedmiotów, ale również wybierają wzornictwo nawiązujące symboliką do poprzednich epok.

„Ogród urządzony w stylu vintage udanie łączy w sobie fragmenty przeszłości, dla których znalazło się miejsce w teraźniejszości. Poddawane zabiegowi postarzania szlachetne kostki Merano doskonale wpisują się w ten styl z powodzeniem podkreślając romantyczny charakter ogrodu. Naturalny piaskowo-beżowy lub torfowy kolor w bezpretensjonalny sposób wtapia się i dopełnia aranżację w dawnym stylu" - mówi arch. krajobrazu Małgorzata Gral, projektantka aranżacji nawierzchni w firmie Libet.

„Warto pamiętać, że kostki Merano, chociaż są fabrycznie postarzane, to elementy nawierzchniowe zostały wyprodukowane przy użyciu nowoczesnych technologii. Dzięki temu są one bardzo wytrzymałe i funkcjonalne. Unikalny system uszczelniania kostek od wewnątrz (ALS), zabezpiecza nawierzchnię przed odbarwieniami i plamami" - uzupełnia.

Kostki Merano dobrze prezentują się w otoczeniu skalników lub istniejącej już roślinności: na tarasach tonących w zieleni, w parkach otaczających stylizowane, przy zabytkowych lub tradycyjnych, dworkowych posesjach. Merano to system 7 prostokątów o różnych rozmiarach, dostępny w dwóch naturalnych tonacjach jaśniejszej piaskowo-beżowej i ciemniejszej torfowo brązowej - można je z powodzeniem połączyć w jednej aranżacji.

Merano (Libet Decco Antico)
grubość: 6 cm
kolory: piaskowo-beżowy, torfowy brąz
Cena: 86,10 zł/mkw brutto

Middle Age Floors - podłoga inspirowana żywiołami

Middle Age Floors - podłoga inspirowana żywiołamiInspiracją do stworzenia serii dębowych podłóg Middle Age Floors była natura, a ściślej - panujące w niej żywioły takie jak woda, ogień czy powietrze. Kolekcja obejmuje elementy w ośmiu kolorach, wśród których znajdziemy m.in. barwy weathered white oraz weathered red. Te nawiązujące do aury (z ang. weather - pogoda,  weathered - wyblakły) nazwy nie zostały nadane przypadkowo. Odnoszą się one zarówno do zjawisk, które zainspirowały twórców tej serii, jak i samego wyglądu podłogi.

- Surowe deski pozostawione na dłuższy czas na świeżym powietrzu  zmieniają swój wygląd pod wpływem warunków atmosferycznych. Efektem działania natury, promieni słonecznych i wiatru, a także opadów deszczu, czy śniegu jest niepowtarzalna barwa drewna - mówi Paweł Bekas, ekspert firmy Chapel Parket Polska, oferującej dębowe podłogi, m.in. serię warstwowych desek Middle Age Floors.  - W naturalnych warunkach uzyskanie takich kolorów i faktury trwa kilka lat. Dzięki stosowanym przez nas metodom bardzo podobny rezultat możemy uzyskać w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Co więcej, wykorzystywane przez nas techniki wpływają nie tylko na wygląd podłogi, ale dodają jej także walorów użytkowych – podkreśla P. Bekas.

Za sprawą metod stosowanych w procesie produkcji, deski z serii Middle Age Floors wyróżniają się podniesionym poziomem twardości. Z drewna usuwana jest część, która w tradycyjnych drewnianych posadzkach z biegiem czasu ulega ścieraniu (tzw. miękisz). Powierzchnię gotowej podłogi tworzy tzw. drewno twardzielowe, które jak sama jego nazwa wskazuje, cechuje się wysoką  twardością i trwałością.

Podobnie jak wszystkie podłogi z oferty firmy Chapel Parket Polska, deski te są zabezpieczone olejem woskowym uszlachetnionym dodatkowo związkami krzemu. Substancja ta tworzy na powierzchni drewna warstwę podobną do glazury, która chroni materiał przed uszkodzeniami. Ta wzbogacona krzemem substancja znacznie lepiej zabezpiecza podłogę, niż standardowe oleje woskowe. Najlepszym tego dowodem jest fakt, iż zaimpregnowaną przy jej użyciu posadzkę wystarczy konserwować tylko raz w roku.
 
Wysoka trwałość desek Middle Age Floors pozwala na ich montaż nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale także wnętrzach użyteczności publicznej, takich jak butiki czy restauracje. Wbrew pozorom, stylizowane deski nawiązujące do estetyki rodem ze Średniowiecza znakomicie komponują się nie tylko w klasycznych aranżacjach, ale sprawdzają się również w ultranowoczesnych przestrzeniach.
 

* * *
Chapel Parket – podłogi z własną historią
Przy produkcji podłóg Chapel Parket stosowany jest olej Floor Service Hardwax Oil, który ma dużą odporność na ścieranie, działanie wody, wina, piwa, coli, kawy, herbaty, soków owocowych i mleka. Substancja jest zgodna z normą DIN 68861 1A. Odporność na działanie śliny i potu jest zgodna z normą DIN 53160. Olej jest ponadto zgodny z europejską normą EN71 dotyczącą zabawek z drewna.

Dopasuj poziom światła do swoich potrzeb

Dopasuj poziom światła do swoich potrzeb

Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, a przy tym ograniczyć zużycie energii, warto zastosować urządzenia wpływające nie tylko na rozmieszczenie światła, ale i jego intensywność. Korzystając z funkcjonalnych ściemniaczy firmy Ospel można stworzyć oryginalne kompozycje świetlne, zbudować niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu, a przy tym zredukować codzienne koszty eksploatacji budynku.


Zróżnicowanie funkcji poszczególnych pomieszczeń w domach i mieszkaniach sprawia, że aranżując ich przestrzeń należy zwrócić uwagę na źródła i rodzaje oświetlenia. Umiejętnie dobrany kierunek, barwa, stopień rozproszenia, czy załamanie promieni świetlnych pozwala na stworzenie ciekawych rozwiązań wizualnych. Gra świateł i cieni podkreśla poszczególne elementy oraz części wnętrz, nadając im specyficznego charakteru. Dzięki wysokiej jakości urządzeniom do redukcji natężenia światła firmy Ospel, możliwe jest sterowanie oświetleniem, co nie tylko gwarantuje tworzenie pożądanego nastroju, ale pozwala także na wymierne korzyści związane z obniżeniem poboru energii elektrycznej.

Klimatyczne oświetlenie

Najnowsze trendy architektury wnętrz przewidują nie tylko jedno oświetlenie umieszczone centralnie, ale wymagają także obecności innych, które będą pełniły specyficzne role. Ich zadania mogą przewidywać wyeksponowanie elementów dekoracyjnych, podkreślenie ciekawej faktury ścian, wnęk lub stylowych konstrukcji, czy chociażby stworzenie właściwej atmosfery do pracy, czytania, oglądania telewizji, czy po prostu chwili relaksu. Istotną kwestią, która ma znaczący wpływ na końcowy efekt estetyczny, jest więc również ostrość światła. Idealne dopasowanie jego natężenia do indywidualnych oczekiwań, czy też potrzeb chwili umożliwią wielofunkcyjne ściemniacze firmy Ospel, dostępne w wersji przyciskowo-obrotowej lub elektronicznej. W przypadku ściemniaczy elektronicznych, dzięki funkcji programowania, zdalnie sterowane urządzenie pozwala na tworzenie własnych kompozycji i rozwiązań świetlnych, do których można z łatwością powrócić po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na pilocie. Ściemniacz elektroniczny gwarantuje natychmiastowe stworzenie właściwej atmosfery o każdej porze dnia i nocy bez konieczności ręcznej zmiany ustawień. Jest także dostosowany do różnego rodzaju oświetlenia – może pracować zarówno na oświetleniu tradycyjnym oraz halogenowym. Rozwiązaniem pomocnym w zaaranżowaniu samego urządzenia wewnątrz pomieszczenia jest także zróżnicowana paleta kolorystyczna obudowy, która dostępna jest w wersji: białej, ecru, czarnej metalicznej, srebrnej matowej, szampańskiej złotej oraz czekoladowej metalicznej.

Ciemniej znaczy taniej

Duża liczba źródeł światła w pomieszczeniach nie musi obecnie oznaczać znaczącego poboru energii elektrycznej. Wykorzystywanie energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych pozwala bowiem na znaczące ograniczenie kosztów eksploatacji budynków. Dodatkowe zastosowanie sterowania światłem za pomocą przystosowanego do tego osprzętu elektrycznego, jak np. ściemniaczy firmy Ospel, umożliwia zwiększenie efektywności energetycznej, a także dłuższe życie jego źródeł. We wnętrzach, które nie muszą być mocno doświetlone i nie spełniają w głównej mierze funkcji reprezentacyjnych, wykorzystanie ściemniacza przyciskowo-obrotowego firmy Ospel może znacząco wpłynąć na rachunki za energię, obniżając je nawet do 40%. Ergonomiczny kształt pokrętła, płynność ruchu, które gwarantuje i subtelny wygląd sprawiają, że korzystanie z niego, poza samymi względami ekonomicznymi, jest bardzo łatwe, a urządzenie w łagodny sposób komponuje się z płaszczyzną ścian. Istotną cechą, którą charakteryzuje się zarówno ściemniacz elektroniczny, jak i przyciskowo-obrotowy, jest łagodny start oświetlenia, co zmniejsza intensywność eksploatacji jego źródeł. Dzięki temu starczają one na dłużej, a tym samym nie muszą być często wymieniane, co także zmniejsza koszty użytkowania pomieszczeń. Urządzenia sterujące światłem firmy Ospel są także bardzo łatwe w montażu, a zastosowanie wysokiej jakości materiałów powoduje, że z powodzeniem służą przez długie lata.


Osprzęt elektryczny w domu jest bardzo ważny, zwłaszcza jeżeli planujemy wielopunktowe oświetlenie, rozmieszczone w różnych miejscach domu. Przy pomocy ściemniaczy firmy Ospel z łatwością wykreujemy nastorojowy klimat, a przy tym obniżymy rachunki za prąd.

Prezentujemy film przedstawiający jak działają ściemniacze firmy Ospel oraz jak wykonać ich prawidłowy montaż http://www.youtube.com/watch?v=QFiBgaW7TKc

Firma OSPEL S.A. jest obecnie jednym z czołowych producentem osprzętu elektroinstalacyjnego w Polsce. Posiada bardzo szeroki asortyment wyrobów, takich jak: łączniki i gniazda podtynkowe, łączniki i gniazda natynkowe, przedłużacze, przewody przyłączeniowe, dzwonki i gongi, rozgałęźniki, odgałęźniki, wtyczki, puszki oraz inne akcesoria elektroinstalacyjne. Wszystkie wyroby spółki posiadają certyfikaty bezpieczeństwa potwierdzające zgodność wyrobów z obowiązującymi normami. Spółka prowadzi sprzedaż hurtową na terenie całego kraju, ponadto produkty są eksportowane do takich krajów jak: Węgry, Słowacja, Czechy, Rumunia, Rosja, Bułgaria, Ukraina, Litwa, Estonia, Łotwa, Białoruś, Niemcy, Belgia i Wielka Brytania.

OSPEL S.A.

Ul. Główna 128, Wierbka

42-436 Pilica

www.ospel.com.pl

 


Jak najprościej izolować nową instalację klimatyzacyjną typu split?

Jak najprościej izolować nową instalację klimatyzacyjną typu split?

W tym roku rekordy popularności biją systemy Tubolit Split, czyli preizolowane rury przeznaczone specjalnie do przydomowych klimatyzatorów.O możliwościach, jakie dają tego rodzaju rozwiązania, mówi Maria Witkowska, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell. 


Ucieczka energii z instalacji klimatyzacyjnych to bolączka wielu właścicieli domów i mieszkań. Czasem zdarza się, że w gorące letnie dni wahamy przed włączeniem urządzenia chłodzącego nasze pomieszczenia, mając na uwadze koszty związane z jego eksploatacją. Dlatego już w trakcie montażu nowego klimatyzatora zadbać musimy o właściwe zabezpieczenie przed obniżeniem jego wydajności. 


„W przypadku nieskomplikowanych, domowych instalacji typu split, dobrze zadbać o właściwą izolację już podczas wyboru komponentów. Istotne jest bowiem, aby tak skonstruować system, żeby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych napraw czy poprawek” – tłumaczy Maria Witkowska z firmy Armacell. „Właśnie na tym początkowym etapie będziemy mogli użyć preizolowanych systemów takich, jak np. Tubolit Split. Otulina fabrycznie nałożona na miedziane rury zdecydowanie ułatwia montaż i eliminuje konieczność żmudnego dopasowywania ich do przewodu” – dodaje ekspert.


Tubolit Split to bezszwowa miedziana rura chłodnicza, zgodna z normą EN 12735-1, izolowana fabrycznie oryginalnym materiałem izolacyjnym o zamkniętej strukturze komórkowej. Jedną z głównych funkcji tego rozwiązania jest zabezpieczenie przed kondensacją pary wodnej, co powoduje powstawanie zacieków, grzybów i pleśni i jest zjawiskiem bardzo nieestetycznym. Tubolit Split jest również odporny na promieniowanie UV, co ma znaczenie w przypadku wieloletniej ekspozycji instalacji na działanie promieni słonecznych, które mają niszczący wpływ na materiały izolacyjne. Dodatkowo opatentowany system warstwy klejącej umożliwia łatwe łączenie i rozłączanie rur bez dodatkowych spinek czy kleju.


„Pomimo że postrzegamy siebie jako urodzonych majsterkowiczów, coraz częściej zauważyć można trend ku gotowym rozwiązaniom ułatwiającym montaż instalacji. Wynika to zwykle z braku czasu, który wolimy inwestować w inne prace czy odpoczynek. To samo dotyczy profesjonalnych instalatorów, którzy dzięki preizolowanym systemom mogą zdecydowanie przyspieszyć pracę. Stąd obserwowana przez nas zwiększająca się popularność rur Tubolit Split, które w tym roku cieszą się wyjątkową popularnością” – wyjaśnia Maria Witkowska.


 „W przypadku małej, przydomowej instalacji klimatyzacyjnej tupu split, wybór odpowiedniego materiału jest kluczową kwestią. Z jednej strony izolacja powinna cechować się dobrymi parametrami izolacyjnymi, które zapewnią optymalne działanie instalacji, a z drugiej musi być łatwa w montażu. Pozwoli to skrócić czas prowadzonych prac oraz zmniejszy ich koszt, zapewniając przy okazji również bardzo dobre dopasowanie izolacji do instalacji, co istotnie wpływa na późniejsze działanie i sprawność sytemu. Pamiętajmy, że nawet najlepsza izolacja nie będzie w stanie w pełni spełnić swojego zadania jeśli zostanie położona wadliwie” – podsumowuje Maria Witkowska. 


Tubolit Split: dane techniczne

Maksymalna temperatura czynnika wynosi +95oC, minimalna -50oC. Przewodność cieplna λ wg EN ISO 8497 to 0,035 W/(m∙K) (w temperaturze 0oC) i 0,040 W/(m∙K) (w temperaturze 40oC). Współczynnik oporu przeciwko dyfuzji pary wodnej μ = 5000. System Tubolit dostępny jest również w wersji DuoSplit, składającej się z dwóch równoległych preizolowanych rur.

Dystrybutor: Armacell Poland Sp. z o.o. 55-300 Środa Śląska, ul. Targowa 2, tel. 71 3175025 fax 71 3175115

www.armacell.pl

Firma „Armacell” swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka – matka „Armstrong Cork”, późniejsza „Armstrong World Industries”. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex – elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później Armstrong zakłada oddział w Niemczech, gdzie w 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit – elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu oraz Okabell – system metalowych osłon zabezpieczających izolację. W 2000 roku efektem wykupu działu „Armstrong World Industries” zajmującego się izolacjami, powstaje „Armacell”. W 2006 roku „Armacell” przystąpił do inicjatywy ONZ o nazwie „UN Global Compact” dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie „Armacell” specjalizuje się w produkcji izolacji, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. „Armacell' posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych w budynkach oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych wyrobów, poparta prawie 150–letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie, ale również o szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.  

Wymarzona nawierzchnia profesjonalnie zaprojektowana

Wymarzona nawierzchnia profesjonalnie zaprojektowana

By jeszcze lepiej odpowiadać na zapotrzebowania odbiorców nieustannie wzbogacana jest usługa projektowa gratis, która uzupełniona została o kolejne udogodnienia.

Od projektu do realizacji

Prawidłowo zaprojektowana i przygotowana nawierzchnia powinna przede wszystkim odpowiadać wymaganiom estetycznym domowników. Ważne, by również gwarantowała wysoką funkcjonalność, umożliwiała łatwe prowadzenie prac porządkowych, zapewniała harmonijne dopasowanie do otaczającego środowiska, a przy tym była optymalna kosztowo. Niejednokrotnie spełnienie tych wszystkich wymogów może okazać się niemożliwe bez pomocy fachowców. Skorzystanie z usług profesjonalnych projektantów przy aranżacji przestrzeni wokół domu nie musi wiązać się jednak z dodatkowymi kosztami. Firma Polbruk już od 2011 r. zapewnia swoim klientom bezpłatne przygotowanie projektów nawierzchni z wykorzystaniem produktów z linii POLBRUK STYL, LINEA i ART. Aranżacje nawierzchni Polbruk wykonywane są przez specjalistów, którzy mają w swoim dorobku wiele zrealizowanych inwestycji. Zdobyte doświadczenie jest gwarancją wykorzystania nowoczesnych założeń i aktualnych trendów w dziedzinie architektury krajobrazu, a przy tym dopasowania ich do indywidualnych oczekiwań klienta.

Nowością wprowadzoną z początkiem tego roku jest szerszy zakres realizowanych usług przez dział projektowy i jeszcze lepsze dopasowanie oferty do potrzeb klientów. W zależności od wymagań, inwestor może skorzystać z 3 różnych opcji usługi projektowej do wyboru. Na podstawie dostarczonych przez klienta dokumentów i materiałów zdjęciowych, które umożliwią architektowi szczegółowe zapoznanie się z ukształtowaniem terenu oraz wyglądem zabudowań, tworzona jest spersonalizowana propozycja.  Podstawowy wariant E-koncept zawiera w sobie projekt nawierzchni brukowej z użyciem kostek POLBRUK LINEA, ART lub STYL, szczegółową specyfikację materiałową oraz możliwość zdalnych konsultacji z architektem. 2D-projekt to opcja rozszerzona o pomoc architekta na budowie, natomiast 3D-projekt to propozycja, która oprócz konsultacji z architektem na miejscu budowy zawiera również pomocną wizualizację 3D.

Dzięki współpracy z doświadczonymi architektami, usługa projektowa Polbruk szybko przyjęła się na rynku i cieszy się coraz większą popularnością. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie ofertą i coraz większą liczbę zgłoszeń z terenu całego kraju, dział projektowy działa w ramach trzech makroregionów: Południowy i Zachodni, Centralny oraz Północny, dzięki czemu projektanci mogą sprawniej obsługiwać klientów, gwarantując tym samym najwyższy poziom usług w jak najkrótszym czasie. Inwestorzy zyskują pewność, że zaproponowany został im optymalny wybór wysokiej jakości materiałów, a przy tym oszczędzają czas i pieniądze.


Polbruk S.A.

Ul. Nowy Świat 16c

80-299 Gdańsk

www.polbruk.pl

Jak prawidłowo zamontować odwodnienie liniowe?

ybór miejsca instalacji

W zależności od aranżacji łazienki, należy wybrać odpowiedni kształt rynny – proste lub kątowe.

„Rozwiązanie proponowane przez firmę TECE umożliwia dużą swobodę aranżacji stanowiska prysznicowego, co jest zarówno wynikiem szerokiej oferty, jak i uniwersalnych rozwiązań. W przypadku rynien prostych konstrukcja rynny umożliwia montaż odwodnienia w różnych miejscach łazienki – jako naturalne przejście ze strefy „mokrej” do „suchej” jak i montaż przy ścianie. Rynna prosta posiada perforację wzdłuż dłuższego boku, co pozwala na ich łatwy montaż przy ścianie. Każde odwodnienie liniowe TECE wymaga zaledwie 1% spadku w kierunku rynny. Warto również pamiętać, aby w pomieszczeniach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe stosować innowacyjne, dwustopniowe spiętrzające wkładki syfonowe ze specjalną wewnętrzną membraną, która zdecydowanie minimalizuje parowanie stojącej wody w kolanie odpływowym” - wskazuje Krzysztof Kaczmarek -  ekspert z firmy TECE.


Dopasowanie odwodnienia liniowego do rodzaju posadzki

Równie ważne, co miejsce instalacji odwodnienia liniowego, jest rodzaj materiału, jakim pokryta jest podłoga w łazience. O ile montaż przebiega bezproblemowo przy tradycyjnych kafelkach, to w przypadku podłogi z kamienia naturalnego wymagane jest zastosowanie specjalnych rozwiązań.

„W nowoczesnych projektach łazienek kamień jest bardzo popularnym materiałem. Prezentuje się niezwykle efektownie nie tylko na ścianach, ale i na podłodze. Zastosowanie „niewidocznego dla oka” odwodnienia liniowego dodatkowo potęguje efekt harmonii i spójności aranżacji. Osoby chcące osiągnąć taki efekt dekoracyjny zachęcam do wyboru rynny dedykowanej do podłóg wykonanych z kamienia naturalnego z oferty TECE. Po jego zamontowaniu posadzka tworzy idealnie gładką powierzchnię, w której pozostają prawie niewidoczne szczeliny” – dodaje ekspert z firmy TECE.
Montaż i konserwacja 
Przystępując do montażu odwodnienia liniowego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które umożliwią nam prawidłową instalację i bezproblemowe funkcjonowanie odpływu liniowego przez lata. 
Jak przestrzega ekspert: „W czasie dokonywania wyboru rynny należy zwrócić uwagę jaką mamy do dyspozycji tzw.: „wysokość montażową”, jak również należy sprawdzić jaką ilość wody będzie emitować zamontowana armatura natryskowa. Firma TECE posiada w swojej ofercie pełen zakres kolan odpływowych, który spełnia wymagania zdecydowanej większości montowanych odwodnień liniowych w łazienkach.
Pamiętajmy, aby rurę odpływową podłączyć z odpowiednim spadkiem, co ma zapewnić poprawny odpływ wody do instalacji kanalizacyjnej. Niezwykle istotne również jest poprawne wypoziomowanie rynny odpływowej, co w przypadku odwodnienia TECEdrainline można  zrobić szybko i precyzyjnie za pomocą regulowanych stopek montażowych.
Ponieważ oferta systemu TECEdrainline umożliwia zakup, jak i montaż rusztu dekoracyjnego w ostatniej fazie wykończenia łazienki, daje to użytkownikowi zdecydowanie więcej czasu na podjęcie decyzji o ostatecznym wyborze wypełnienia dekoracyjnego.
Ostatnim krokiem przed położeniem płytek ceramicznych, jest wykonanie odpowiedniego uszczelnienia. „Najważniejszym elementem konstrukcyjnym zabudowanej rynny prysznicowej jest poprawne wykonanie warstwy uszczelniającej poniżej płytek ceramicznych. Firma TECE proponuje nowatorskie rozwiązanie określone nazwą Seal System. Rozwiązanie to daje zarówno użytkownikowi, jak i płytkarzowi gwarancję, że zastosowane ogólnie dostępne na rynku produkty do wykonywania tzw.: „uszczelnień zespolonych” czy potocznie mówiąc folii w płynie, są w pełni kompatybilne ze znajdującą się w komplecie z rynną TECEdrainline, taśmą uszczelniającą. Firma TECE posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające tę zgodność wystawione przez instytut KIWA TBU.” - podsumowuje Krzysztof Kaczmarek - ekspert z firmy TECE.
Scalone z powierzchnią podłogi rynny odpływowe umożliwiają zarówno swobodę aranżacyjną, bezproblemowe czyszczenie, jak i bezpieczeństwo stosowania. Korzystając z powyższych wskazań eksperta z firmy TECE możemy w naszej łazience stworzyć komfortowe warunki zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych domowników.


"TECE" Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 61
 57-100 Strzelin
tece@tece.pl

www.tece.pl