wtorek, 7 maja 2013

Jak dbać o płytę OSB

Jak dbać o płytę OSB

Fachowcy cenią sobie szczególnie ich odporność na wilgoć i zimno, łatwość obróbki oraz wiele możliwości zastosowań, od budowy szkieletów domów po tworzenie poszyć dachowych oraz tymczasowych konstrukcji. Aby płyta OSB w pełni i przez długi czas zachowała swoje właściwości, trzeba jednak zadbać o jej prawidłowe używanie i przechowywanie.

Płyty typu OSB najlepiej jest przechowywać w zamkniętych, odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach. Jeśli na placu budowy trudno jest o takie miejsce, w przypadku krótkotrwałego przechowywania wystarczy zadaszona wiata w miejscu osłoniętym od wiatru. Zaleca się, by wilgotność w miejscu przechowywania płyt wynosiła około 15%, by uniknąć rozwoju grzybów i pleśni oraz by płyta nie utraciła swoich właściwości. Trzeba również pamiętać, by płyty kłaść na równym podłożu zabezpieczonym folią lub innym materiałem izolującym płyty od gruntu. W przypadku niektórych rodzajów płyt – mowa tu o płytach OSB3 i OSB4 trzeba szczególnie chronić je przed wpływem wody, zarówno podczas magazynowania, jak i w trakcie budowy. Jeśli z jakiegoś powodu płyty uległy zamoczeniu podczas przechowywania, należy je przed użyciem bardzo dokładnie wysuszyć i zabezpieczyć przed zniszczeniem.

Zanim rozpocznie się prace budowlane wymagające użycia płyt OSB, należy pozostawić je w nowym miejscu na około 24 godziny, by dać im czas na aklimatyzację i dostosowanie się do nowych warunków. Płyty mogą być montowane w pionie, na przykład na ścianach oraz w poziomie, na przykład na podłodze. W obu tych przypadkach należy pozostawić minimalny, około 3-milimetrowy odstęp pomiędzy poszczególnymi płytami. Płyty najlepiej łączyć ze sobą odpowiedniej wielkości gwoździami. Jeśli krawędzie płyt są odpowiednio wyprofilowane, można także łączyć je za pomocą kleju. Jeśli używa się płyt OSB do budowy ścian lub podłóg, dobrze jest zastosować wełnę mineralną lub inny materiał izolujący.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz